Gdy po raz pierwszy skosztowałam prawdziwego domowego koziego twarogu i masła byłam oczarowana. Ten smak pozostał w moich kubkach smakowych na zawsze. Od niedawna ten smak powrócił. Kupuję twaróg i masełko od Pani, która kupiła dwie kozy aby mieć wyroby dla swojego chorego synka, który nie może spożywać wyrobów z krowiego mleka. Tak się składa, że mogę odkupić nadmiar tych domowych wyrobów - TWARÓG KOZI I MASŁO. Dzięki temu , że są wytwarzane w domu z surowego nie pasteryzowanego mleka, zachowują wszystkie niezbędne witaminy i minerały.
ZALETY I WARTOŚCI ODŻYWCZE KOZIEGO MLEKA, SERA I MASŁA
Mleko kozie ma sporo wartości odżywczych i warto zastąpić nim mlek krowie. Kozie sery i masło są zdrowsze, delikatniejsze i łatwiej dla naszego organizmu. Kozy z natury są zdrowsze i odporniejsze, naukowców potrafią one lepiej bronić się przed zanieczyszczeniami środowiska. Mają także zdolność pozbywania się z organizmu szkodliwych pierwiastków, które mogą przedostać się do mleka.
Mleko i sery kozie zawierają mniej laktozy niż produkty z mleka krowiego, dzięki czemu są one lepiej przyswajane u osób, które cierpią na jej nietolerancję. Ponadto w kozich serach znajduje się mniej kazeiny, będącej przyczyną uczulenia. Mleko kozie ma korzystniejsze proporcje aminokwasów, w tym – egzogennych, a więc tych, które nie są produkowane przez organizm ludzki.
Sery kozie posiadają wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Zawierają dużo białka, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B i A. Stanowią skarbnicę mikroelementów tj.: wapń, potas, fosfor czy magnez, koniecznych do budowy szkieletu, kości, mięśni, mózgu oraz prawidłowej pracy serca i nerek.
Kozie mleko zawiera także dużo witamin (zwłaszcza D3, niacynę oraz biotynę) oraz minerałów (magnez, wapń, żelazo, fosfor, potas i in.), a ich proporcje są korzystniejsze dla człowieka niż w mleku krowim. Pod tym względem jest ono zbliżone do mleka ludzkiego. Dzięki witaminie D3, poprawiającej przyswajanie przez organizm wapnia może wzmocnić zeby i kości. Tłuszcze zawarte w kozim mleku zawierają m.in. cenne kwasy Omega-6, a także znaczną zawartość kwasów tłuszczowych średnionasyconych, które nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.
Składniki:
twaróg kozi najlepiej domowej roboty
2-3 łyżki jogurtu naturalnego
mały pęczek czerwonych rzodkiewek bez liści
(z liści będziemy robić pesto)
kilka gałązek świeżego koperku
czarne oliwki
kilka liści sałaty
Wykonanie:
Do twarogu koziego dodać 2-3 łyżki jogurtu, posiekać koperek, zetrzeć na tarce rzodkiewkę, przyprawić do smaku i delikatnie wymieszać. Ja podałam twarożek kozi na chlebku typu graham w towarzystwie z sałaty i czarnych oliwek. Smacznego !
pozdrawiam serdecznie
LadyBonaFide
www.zdrowadieta.opole.pl
0 komentarze:
Prześlij komentarz