Wyciskanie soku to jeden z najlepszych sposobów, aby wprowadzić więcej składników odżywczych do twojej diety. Można łatwo czerpać korzyści z różnych produktów warzywnych i owocowych, komponując dowolne smaki i wartości odżywcze. Wystarczy wybrać ulubione warzywa i owoce, umyć i pokroić tak by łatwo wchodziły do wlotu sokowirówki. Dziś proponuję mój ulubiony sok czyli prawdziwa bomba witamin, mikroelementów, enzymów, przeciwutleniaczy i duża dawka energii.
Składniki:
1 małyi burak czerwony
2-3 marchewki
1 jabłko
otarta skórka z cytryny ( szczypta do smaku)
2-3 marchewki
1 jabłko
otarta skórka z cytryny ( szczypta do smaku)
Sposób przygotowania:
Użyć sokowirówki lub wyciskarki. Najpierw wycisnąć sok z buraka. Potem odstawić w szklanym naczyniu w chłodne miejsce na 1/2 godziny, aby sok odstał. Nie należy mieszać od razu wszystkich składników razem. Sok z buraka musi się odstać, aby nie obciążał zbytnio żołądka. Po tym czasie wycisnąć sok z marchewki i jabłka, wymieszać z sokiem z buraków i powoli drobnymi łyczkami wypić. Ten wspaniały sok pić najlepiej na pusty żołądek, pół godziny przed posiłkiem, najlepiej przed śniadaniem. Smacznego!
Właściwości i zastosowanie:
Buraki czerwone czyli burak ćwikłowy jest warzywem cennym ze względu na znaczącą wartość odżywczą. Ma bardzo dużo kwasu foliowego - już 200 g buraka pokrywa połowę jego dziennego zapotrzebowania, zawiera potas, żelazo, mangan, kobalt, witaminy A, C i z grupy B. Jednym z najważniejszych związków występujących w soku z buraka ćwikłowego jest kwas foliowy, który reguluje rozwój i funkcjonowanie komórek oraz wpływa na prawidłową pracę układów w organizmie. Razem z witaminą B12 współuczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek. Pobudza procesy krwiotwórcze hamując powstawanie anemii. W soku z buraka znajdziemy też zestaw witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6), który pomaga w nerwicach, przeciwdziała stresowi, depresji, zmniejsza napięcie nerwowe. Witaminy wzmacniają koncentrację, czujność, refleks, pamięć, pomagają w przypadku zaburzeń snu, regulują nadciśnienie i niedociśnienie oraz poziom cholesterolu. Sok z buraków zawiera również dużą ilość błonnika, który przyspiesza i ułatwia trawienie. Spożywanie błonnika zalecane jest szczególnie przy schorzeniach gastrycznych.
Marchewka spowalnia procesy starzenia skóry, odmładza i regeneruje skórę, poprawia wzrok, wzmacnia system odpornościowy organizmu. Karoten zawarty w marchewkach, to prowitamina A. Marchewka ma tej witaminy sporo, bo nawet do 6500 j.m. w 100 g. Wystarczy 10 dag marchewki, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę A. Ponadto marchewka ma dużo witaminy B1, B2, PP, KK. Ma też sporo wapnia, potasu, żelaza, miedzi, fosforu, a nawet jodu. Dzięki tym składnikom marchewka nie tylko daje zdrowie, ale i urodę. Potas sprawia, że skóra jest jędrna, gładka, a witamina A, jedna z witamin młodości, wygładza zmarszczki. Poza smakowymi i kosmetycznymi walorami, marchew ma również niebagatelne właściwości lecznicze. Prowitamina A jest blokerem benzopirenu, rakotwórczego związku zawartego w dymie tytoniowym. Przede wszystkim beta - karoten posiada zdolność neutralizacji wolnych rodników w organizmie, które powstają jako uboczne, toksyczne produkty przemiany materii i sprzyjają procesom nowotworowym w organizmie.
Jabłka to owoce, których z pewnością nie powinno zabraknąć w naszej codziennej diecie. Ich walorem jest bowiem nie tylko smak, ale także niewielka kaloryczność składniki odżywcze i witaminy. Jabłka zawdzięczają swój smak kwasom jabłkowym i cytrynowym. Jabłka neutralizują toksyczne substancje, obniżają poziom „złego” cholesterolu i wspomagają prawidłowe trawienie. Jabłka zawierają wiele witamin, jednak najważniejszą jest witamina C. Najwięcej jest jej pod skórką, dlatego trzeba zjadać jabłka surowe lub gotowane czy pieczone ze skórką. Dzięki temu nie utracimy jej zbyt wiele, chociaż każda obróbka termiczna powoduje utratę witaminy C. ułatwiają przyswajanie wapnia przez organizm. W ten sposób wzmacniają paznokcie, włosy i zęby. W skórce jabłka znajdują się ogromne ilości pektyn, które potrafią oczyszczać nasz organizm z trujących substancji, dlatego są szczególnie polecane dla palaczy papierosów, osób mających w pracy styczność ze szkodliwymi substancjami, mieszkańców zanieczyszczonych miast. Dobroczynne pektyny „posprzątają” nasz organizm, zneutralizują toksyczne substancje, a także zmniejszą wchłanianie cholesterolu, chroniąc przed zawałem i miażdżycą. Do ich korzystnego wpływu zalicza się również regulację perystaltyki jelit i zapobieganie zaparciom.
Pozdrawiam
LadyBonaFide
www.zdrowadieta.opole.pl
0 komentarze:
Prześlij komentarz