ŚWIAT ZWIERZĄT - ŚWINIE - KROWY - KOZY - OWCE - KURY - KACZKI - INDYKI - TEŻ CHCEMY ŻYĆ !!!





W Polsce, w samych rzeźniach, zabijanych jest rocznie ok. 470 mln zwierząt. co oznacza, że każdego dnia ponad milion zwierząt traci życie by zaspokoić nasze nawyki żywieniowe. 

Większość osób rzadko zadaje sobie pytania odnośnie inteligencji i zdolności zwierząt przeznaczanych codziennie na rzeź. Jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia o inteligencji i emocjach naszych psów, kotów, papug, króliczków itp... Ale świnie? Krowy Kury? Indyki? Owce?  Czy nadal tak smacznie, chętnie i bardzo łatwo zajadalibyśmy się ich mięsem gdyby okazały się zwierzętami równie fascynującymi jak nasze domowe zwierzęta które kochamy ??? 

Ludzie nie są wyjątkowi ! Zwierzęta również posiadają inteligencje, emocje i swoją kulturę.

Wiele osób mówi o swojej miłości do zwierząt domowych, dzikich, opiekując się psami, kotami, króliczkami, mówimy o pięknych tygrysach, mądrych słoniach i inteligentnych delfinach.  ale zapominamy o pozostałych zwierzętach – zamkniętych za murami ferm przemysłowych i hodowli. Żyjących w ciągłym strachu, przerażeniu, zapachu krwi i śmierci.  Każde z nich zasługuje na nasza uwagę tak samo jak psy, koty i inne zwierzęta. 

W tym artykule chcę pokazać jakie naprawdę są zwierzęta, które człowiek skazał na tak okrutny los, skazując je na wegetacje w okrutnych miejscach jakimi są  hodowle. Poznajcie te zwierzęta z tej drugiej strony !!!


ŚWINIE
Są uważane są za jedne za najbardziej inteligentnych zwierząt świata. Są w stanie nauczyć się zasad gier video z jeszcze lepszym skutkiem niż szympansy !!!!

Świnie są tak samo inteligentne jak nasze  psy, doskonale uczą się sztuczek, różnych ćwiczeń, reagują na wiele komend, pokonują tor przeszkód, przychodzą na zawołanie. Potrafią siedzieć, przeskakiwać przeszkody, przynosić - aportować określone przedmioty. 

Świnie to bardzo towarzyskie zwierzęta o wysoko rozwiniętych zdolnościach poznawczych porównywalnych do 3 letniego dziecka. Rozpoznają imiona, potrafią uczyć się komend i sztuczek, część z nich nauczyła się nawet obsługiwać klimatyzacje kiedy jest im za ciepło. Tak jak psy, prosięta uczą się swoich imion w 2-3 tygodnie i reagują na wołanie. 

Świnie doskonale orientują się w terenie i potrafią lokalizować przedmioty korzystając ze swojej świetnej długoterminowej pamięci. Świnie potrafią znaleźć drogę do domu nawet z bardzo oddalonych miejsc. Dorosłe osobniki potrafią biec z szybkością 18 km/h na godzinę.

Tak jak my, świnie tworzą między sobą ścisłe więzy. Lubią być drapane, a wtedy chętnie przewracają się, by je podrapać po brzuchu. Lubią się do siebie nawzajem przytulać oraz spać jedna blisko drugiej. Świnie tworzą skomplikowane układy społeczne, uczą się od siebie nawzajem w sposób wcześniej zaobserwowany jedynie wśród naczelnych. Na przykład potrafią imać się różnych sposobów, żeby się nawzajem przechytrzyć. 

Świnie śpiewają swoim młodym dzięki czemu te rozpoznają głos matki i przybiegają potem na jej zawołanie. Świnie lubią przytulać się do siebie i do innych członków rodziny, może to być pies lub człowiek. Świnie znane są z tego, że ratują życie innych zwierząt, w tym swoich ludzkich przyjaciół.

Naukowcy z uniwersytetu w Illinois odkryli, że świnie nie tylko mają swoje preferencje co do temperatury, ale również, że same próbują, jeśli mają taką możliwość, na podstawie prób i błędów odkręcić grzanie w zimnym pomieszczeniu oraz zakręcić je, gdy jest im za ciepło.

Świnie potrafią jeść w elegancki sposób - wolą jeść powoli, smakując pokarm. W rzeczywistości świnie są bardzo czystymi zwierzętami. Jeśli mają wystarczająco dużo miejsca, będą uważały by nie załatwiać się w pobliżu miejsca gdzie jedzą lub śpią. Nie pocą się, lubią za to kąpiele w wodzie lub błocie dla ochłody, choć jak zauważono wolą te wodne.



KROWY
Krowy są inteligentnymi, przyjacielskimi i wrażliwymi zwierzętami. Poprzez różne pozycje ciała i dźwięki wyrażają szereg emocji: zadowolenie, złość, zainteresowanie, cierpienie, rozpacz. Badania naukowe wykazały, że krowy posiadają imponującą pamięć. Żyjąc w stadzie, jedna krowa potrafi rozpoznać ponad 100 innych osobników. 

Potrafią nawiązać silną więź z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Ustalają hierarchię aby zachować spokój i porządek w grupie. Na fermach mlecznych część krów objawia oznaki żałoby po odebraniu im cielaków przez hodowców.

Badania na Uniwersytecie w Cambridge udowodniły, że krowy nie tylko potrafią rozwiązywać problemy ale i czerpać z tego przyjemność. Krowy mają głębokie życie emocjonalne i społeczne. Krowy, oddzielone od swojej rodziny i towarzyszy, przeżywają ten fakt i bardzo tęsknią. Szczególnie silna jest więź matki i cielęcia

Potrafią nawiązać silną więź z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Ustalają hierarchię aby zachować spokój i porządek w grupie. Na fermach mlecznych część krów objawia oznaki żałoby po odebraniu im cielaków przez hodowców.

Badania na Uniwersytecie w Cambridge udowodniły, że krowy nie tylko potrafią rozwiązywać problemy ale też czerpać z tego przyjemność. Potrafią otwierać pomieszczenia, odkręcać zawory, pompować wodę ze studni w czasie pragnienia.

Krowy potrafią przechowywać wspomnienia, uczyć się i reagować na swoje imię. Podobnie jak ludzie i psy – krowy potrafią zawierać bliskie przyjaźnie. Wolą spędzać czas z tymi zwierzętami, które już znają i lubią. Krowy potrafią się ekscytować gdy rozwiązują stawiane przed nimi zadania i problemy. 

Podobnie jak psy każda krowa wykazuje odmienny charakter i temperament. Może być nieśmiała, zazdrosna, przyjacielska itp. Krowy potrafią rozwijać długotrwałe przyjaźnie. Są zwierzętami stadnymi i zależy im na wspólnym spędzaniu czasu. 

Krowy bardzo źle znoszą separację od innych członków rodziny i życie w hodowli. Znane są liczne przypadki krów, które w akcie desperacji podejmują ryzykowną próbę ucieczki. Mają bardzo dobrze rozwiniętą pamięć przestrzenną.

Jak wszystkie zwierzęta, krowy cenią swoje życie i nie chcą umierać. Znanych jest wiele opowieści o krowach, które pokonały wielkie odległości podczas ucieczki, walcząc o swoje życie.

Rozumieją związki przyczynowo- skutkowe. Potrafią uczyć się od siebie nawzajem. Potrafią martwić się o przyszłe wydarzenia. Lubią się uczyć i potrafią rozwiązywać problemy.

Długo pamiętają ludzi, którzy zadali im wcześniej ból i cierpienie.



KURY
Kury są interesującymi i ciekawymi świata zwierzętami; uważa się, że są równie inteligentne co niektóre ssaki. W naturalnych warunkach tworzą struktury społeczne, nawiązują przyjaźnie, rozpoznają się nawzajem, opiekują swoim potomstwem i cieszą się pełnią życia.

Potrafią rozpoznać i rozróżnić ponad 100 ludzkich twarzy. Kurczaki to mistrzowie komunikacji. Kury komunikują się ze sobą posługując się zestawem ponad 20 różnych dźwięków. Potrafią ostrzec się nawzajem przed drapieżnikiem, poinformować o źródle pożywienia, a także wyrazić swoje emocje. Posiadają również zdolność do świadomej kontroli własnych zachowań.

Kurczaki posługują się ponad 200 rożnymi sygnałami dźwiękowymi do komunikacji. Kury zaczynają się komunikować ze swoimi dziećmi zanim te jeszcze te przyjdą na świat. Ćwierkają w kierunku nie wyklutych jeszcze piskląt.

Każda kura jest indywidualnością o wyrazistej osobowości; niektóre lubią przebywać w towarzystwie ludzi, inne podchodzą do nas z rezerwa, są nieśmiałe, a czasem agresywne.

Kurczaki potrafią wczuć się w niebezpieczną sytuację innych i podejmować swoje decyzje na podstawie wcześniejszych zachowań innych kurczaków.
Kury potrafią uczyć się, obserwując błędy innych i są bardzo skore do przekazywania swojej wiedzy następnym. Kura obraca jajka, które wysiaduje do pięciu razy na godzinę i gdacze do swoich nie wyklutych piskląt, które ćwierkają do niej i miedzy sobą. 

Kwoka potrafi obyć się bez jedzenia i wody, jeżeli to konieczne, aby zapewnić ustronne miejsce do wysiadywania jaj. Tak jak m.in. ludzie, te niedoceniane zwierzęta tworzą silne więzi rodzinne i widać w ich zachowaniu smutek po stracie bliskich W naturalnych warunkach kury żyją 12 - 15 lat.

INDYKI
Indyki są wyjątkowo towarzyskimi i skłonnymi do zabawy zwierzętami. Porozumiewają się w bardzo charakterystyczny sposób. Mają też dosyć zróżnicowane charaktery – jak psy, czy koty. W naturze spędzają dni troszcząc się o potomstwo, budując gniazda, poszukując pożywienia, zażywając piaskowych kąpieli i zapamiętale czyszcząc swoje piękne pióra.

Jednocześnie są bardzo sprawne fizycznie – dzikie indyki potrafią fruwać z prędkością 80 km/h i biegać z prędkością 25 km/h. Ich naturalna długość życia waha się od 10 do 12 lat, z czego przez pierwsze 5 miesięcy wychowują się u boku swojej matki. Wieź rodzicielska jest silna, a matka zawsze staje w obronie swojej rodziny przed drapieżnikami. Indyki, wbrew niektórym opiniom są inteligentne, a świat widzą w barwach bardzo zbliżonych do tych, jakie postrzega ludzkie oko.

KACZKI I GĘSI

Gęsi i kaczki pływające po gładkiej powierzchni jezior, czy lecące po niebie w idealnym szyku, to znajome widoki. Mimo, że często je spotykamy, wielu ludzi niewiele wie o tych ptakach. Gęsi i kaczki to interesujące zwierzęta, towarzyskie i silnie związane z partnerami oraz potomstwem.

Gęsi mogą nam dać lekcję wartości rodzinnych i współpracy. Są bardzo lojalne wobec swoich rodzin - wiążą się na całe życie i są opiekuńcze wobec partnerów i potomstwa. Jeśli partner lub dziecko gęsi zachoruje lub jest ranne, gęś nie odstąpi od ich boku - nawet jeśli nadchodzi zima i inne gęsi odlatują na południe. Ludzie, którzy obserwowali gęsi przez dłuższy czas donoszą, że gęsi odczuwają emocje podobnie jak my. 

Jeżeli partner gęsi zostaje zabity, lub jej jajka zostają zniszczone, gęś w samotności będzie odbywać żałobę. Niektóre gęsi, po śmierci partnera, przez resztę swego życia odmawiają ponownego wiązania się - ich wdowi stan może trwać całkiem długo, bo gęsi żyją nawet 25 lat.

Kaczki są towarzyskimi zwierzętami, które najlepiej czują się w dużych grupach. Dni spędzają na szukaniu pożywienia w trawie i płytkich wodach, a noce, śpiąc razem ze swoją grupą. Kaczki obsesyjnie dbają o czystość - ich gniazda są wolne od odchodów i odpadków.

Kaczki używają dźwięków i mowy ciała do komunikacji. Badacze z Middlesex University w Anglii donieśli ostatnio, że kaczki mają swoje regionalne akcenty, zupełnie jak ludzie. Badacze odkryli, że dźwięki wydawane przez miastowe kaczki są bardziej krzykliwe, żeby inne kaczki mogły je usłyszeć w miejskim zgiełku, podczas gdy głosy wiejskich kaczek są łagodniejsze i cichsze.

OWCE
Przodkiem były najprawdopodobniej różne podgatunki owcy dzikiej (Ovis ammon). Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez genetyków, owce były pierwszymi zwierzętami udomowionymi przez człowieka. Potrafią się przyzwyczaić do człowieka i podążać za nim jak pies. Maja dobry zmysł przestrzenny, trafiają same do domu. 

Uśmiechnij się do owcy! Owce potrafią rozpoznawać emocje po wyrazie twarzy nie tylko u innych owiec, ale również u przypadku ludziWyrażają swoje emocje, machają ogonami by wyrazić swoją miłość. Są bardzo opiekuńcze do swoich młodych.

Owca może zapamiętać aż 50 różnych owczych "twarzy" i zachować tę pamięć przez dwa lata. Skoro owce rozpoznają indywidualne cechy innych osobników, dlaczego nie miałyby rozpoznawać zmian wywołanych przez emocje?

Naukowcy z uniwersytetu w Cambridge odkryli, że owce wolą uśmiechnięte i odprężone twarze ludzi (i innych owiec) od zagniewanych lub z oznakami stresu.

Eksperyment przeprowadzono dając zwierzętom do wyboru dwie pary drzwi - na jednych był wizerunek uśmiechniętego człowieka lub zadowolonej owcy, na drugich - rozgniewanego człowieka albo zdenerwowanej owcy. Uśmiech oznaczał drogę do pokarmu. Większość wybierała właściwą drogę do pożywienia. 

Jednak odkrycie powinno również zmienić nasze podejście do zwierząt - skoro owce i barany - uważane za mało inteligentne - mają tak bogate życie emocjonalne, prawdopodobnie inne gatunki też przeżywają i rozpoznają silne emocje.

KOZY
Kozy szybko uczą się rozpoznawać głowy swoich pociech i odróżniać je od głosów potomstwa innych zwierząt ze stada. Do tej pory wydawało się, że na początku kozy rozpoznają swoje młode głównie po zapachu -uczą swoje dzieci rozpoznawania różnych dźwięków. To zwierzę, ciekawskie z natury. Kozy są bardzo inteligentnymi zwierzętami, szybko się uczą i są niesamowicie spostrzegawcze. Można się z nimi zaprzyjaźnić równie dobrze jak z kotem czy psem.

Obserwując zachowanie zwierząt z poczuciem żalu spoglądam na tych, którzy zdają się tego nie dostrzegać. Zwierzęta są pełne empatii, pozytywnych emocji i wszystko, co dają człowiekowi odzwierciedla ich poczucie jestestwa w ludzkim świecie. Od nas zależy, jak spożytkujemy tę wiedzę i ową relację międzygatunkową.


Źródło: 
http://raport.empatia.pl/obrazki/doc/raport2.rtf

www.chooseveg.com/20-amazing-facts-that-will-change-the-way

www.blog.viva.org.pl/2014/09/09/20-niesamowitych-faktow-ktore-zmienia-twoje-podejscie-do-zwierzat/

www.onegreenplanet.org/animalsandnature/farm-animals-are-friends-not-food/

Rosamund Young, The Secret Lives of Cows, Farming Books and Videos, Ltd: United Kingdom, 2003, s. 5.

Rudy Frisk, “Features and Stories: Canny Cows,” CowboyLife.com, 2005.
Humane Society of the United States, “Beef Cattle,” HSUS Online, 2005.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

TEMATY NA TOPIE

RELAX - AFIRMACJE - MUZYKA

KATEGORIE

AFIRMACJE AFIRMACJE ZDROWIA AFORYZMY / SENTENCJE / DOBRE MYŚLI BAKTERIE BÓLE GŁOWY CENNE SKŁADNIKI CHEMIA W ŻYWNOŚCI CIAŁO DANIA WEGAŃSKIE DANIA Z MAKARONU DANIA ZE STRĄCZKÓW DESERY/CIASTA DIETY DLA ZDROWIA DIETY LECZNICZE DIETY NA DOBRY HUMOR DIETY NA URODĘ DIETY ODCHUDZAJĄCE DIETY PRODUKTOWE DIETY ROZDZIELNE DIETY ROZGRZEWAJĄCE DIETY ZASADOWE DOMOWA APTECZKA DOMOWE KISZONKI DOMOWE KOSMETYKI DOMOWE PRZETWORY DOMOWE SPOSOBY NA EKOLOGIA ELEKTROSMOG ELEKTROŚMIECI FLAWONOIDY FRUKTOZA GOFRY GREEN FOODS HERBATKI / NAPARY KAWA ZBOŻOWA KOKTAJLE / SMOOTHIES KWASY TŁUSZCZOWE LAMPA SOLNA MASECZKI MEDYTACJA MINERAŁY MLEKO ROŚLINNE MLEKO ZWIERZĘCE MŁODY JĘCZMIEŃ MUDRY NA SUROWO / RAW NALEŚNIKI NAPOJE NAPOJE/KOKTAJLE NASZE ZDROWIE ODKWASZENIE ORGANIZMU ODPORNOŚĆ OLEJ KOKOSOWY OLEJ KONOPNY OLEJ LNIANY OLEJE ROŚLINNE OLEJKI NATURALNE OLIWA Z OLIWEK ORZECHY/NASIONA OSTROPEST PLAMISTY OWOCE PASTY PASTY/SMAROWIDŁA PESTO / SOSY PIEROGI / KLUSKI PORADNIK DOMOWY POWIETRZE PRZEPISY RAW FOOD RELAKS / HARMONIA RYBY SAŁATKI/SURÓWKI SAMOUZDRAWIANIE SERY/SERKI/TWAROGI SIŁA UMYSŁU SKÓRA SMACZNE PRZEPISY SOCZEWICA SOKI STREFA BÓLU STRES STYL ŻYCIA SUBSTANCJE SZKODLIWE SUPER ŻYWNOŚĆ SUPERFOOD SUROWE SOKI SYROP GLUKOZOWO-FRUKROZOWY ŚNIADANIA ŚWIADOMY ODDECH ŚWIAT ZWIERZĄT TRAN UKRYTA PRAWDA URODA WARZYWA WEGANIZM WEGETARIANIZM WĘGLOWODANY WITAMINY WITARIANIZM WŁOSY WODA WODA JONIZOWANA WODA LECZNICZA WODA STRUKTURALNA ZASADY ODŻYWIANIA ZATRUTE POWIETRZE ZDROWA WODA ZDROWA ŻYWNOŚĆ ZDROWE ODŻYWIANIE ZDROWE POWIETRZE ZDROWIE ZDROWY SEN ZIELONA ŻYWNOŚĆ ZIOŁA I PRZYPRAWY ZIOŁA W KUCHNI ZRÓB TO SAMA ZUPY ŻYWNOŚĆ GMO

ARTYKUŁY MIESIĄCA

ZNAJDZIESZ MNIE NA

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
LadyBonaFide. Obsługiwane przez usługę Blogger.