ŻYWNOŚĆ - RYBY - CZY SĄ ZDROWE ?

ŻYWNOŚĆ - RYBY - CZY SĄ ZDROWE ?

W rybach, w zależności od rodzaju, znajduje się od 5% do 20% tłuszczu. Ryby dostarczają dużych ilości kwasów z grupy omega 3 - DHA i EPA, które korzystnie oddziałują na układ nerwowy. Kwasy te wpływają również na rozwój umysłowy poprawiając pamięć i koncentrację. Ryby są najlepszym źródłem białka i tłuszczów zwierzęcych, które charakteryzują się bardzo wysoką przyswajalnością przez organizm człowieka (97%). Zawierają wiele cennych składników odżywczych w tym znaczne ilości potasu, wapnia i fosforu. Bogate są również w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach m.in. A i D oraz witaminy z grupy B. 

Kwasy z grupy omega - 3 
przede wszystkim obniżają poziom trójglicerydów we krwi, zmniejszają jej krzepliwość oraz obniżają ciśnienie i pomagają w profilaktyce chorób serca. Mają one również pozytywny wpływ na nasz cholesterol, albowiem podwyższają poziom dobrego cholesterolu, a obniżają  zły. Kwasy omega - 3 są integralnym elementem błony oplatającej siatkówkę, dlatego bardzo ważne jest ich regularne spożywanie. 

Kwasy omega - 3 - poprawiają ukrwienie mózgu, zwiększają ilość serotoniny oraz zwiększają ilość substancji szarej w korze mózgu - usprawniają przesyłanie sygnałów nerwowych. Osoby które często jedzą ryby, najrzadziej cierpią na depresję.


Karp - ryba, którą możemy spotkać w jeziorach, stawach, zbiornikach zaporowych - wodach wolno płynących.
Karp pływa przy dnie, wyjadając szczątki organiczne np. nasiona roślin, a także drobne zwierzęta wodne - owady i ślimaki. Najbardziej ceniony jest karp królewski, ma różowawe mięso i niewiele łusek. Karp ma smaczne i średnio tłuste mięso, które nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych, nie jest on wartościową rybą. Istnieje za to cała masa bogatych w witaminy i składniki odżywcze ryb, które powinny znaleźć się w naszym jadłospisie.

Tuńczyk - jest polecany sportowcom ze względu na bardzo dobry skład aminokwasowy i dobrej jakości tłuszcze. Ma 0,83 g kwasów omega-3 w 100 g. Najsmaczniejszy jest tuńczyk biały.

Śledź -  ryba tłusta, bogata w kwasy omega-3 (2 g w 100 g), zawiera witaminy E, D, B, fosfor, potas, wapń, selen i żelazo. Na naszym rynku dominują śledzie z Atlantyku. Śledzie bałtyckie wykorzystuje się głównie w przetwórstwie. Najtłustsze są śledzie matiesy z wybrzeży Szkocji i Szetlandów.

Łososie wolno żyjące - pacyficzne i atlantyckie to jedne z najtłustszych ryb. Zawierają około 4,79 g w 100 g części jadalnej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Witaminy A, D, E i B, jod i potas. Do najcenniejszych dla naszego zdrowia należą ryby, naturalnie występujące w swoim środowisku, makrela, halibut, łosoś - to ryby tłuste i zdrowe. 

Sardynki i szprotki - smaczne ryby morskie. Możemy również spożywać dorsza, mintaja czy pstrąga, bo posiadają dużo potasu i fosforu, który wzmacnia nasze kości.

Pstrąg tęczowy - hodowany w gospodarstwach rybackich. Ma smaczne, chude mięso i zawiera najwięcej spośród ryb słodkowodnych kwasów omega-3. 

TE RYBY JEDZ OSTROŻNIE !!!

Okoń nilowy - Jest chudy, bogaty w białko i witaminę A. Zawiera niewiele kwasów omega-3, za to sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, 
zwłaszcza kwasu palmitynowego, który może wpłynąć na zwiększenie produkcji przez wątrobę złego cholesterolu (LDL). Dlatego z jedzeniem tej ryby nie należy przesadzać.

Sum afrykański Jest średnio tłusty, bogaty w białko i witaminę E. Zawiera dużo kwasów nasyconych, zwłaszcza palmitynowego, oraz niewielką ilość kwasów omega-3. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny ograniczyć ją w diecie. 


RYBY, KTÓRYCH NIE POLECAM !

Ryba maślana - określenie handlowe kilku gatunków ryb morskich (rudderfish, escolar, oilfish). Jest bardzo tłusta, bogata w białko oraz witaminy A, E i D. Uwaga zawiera  dużo kwasu oleinowego - składnika niestrawnych i nieprzyswajalnych przez człowieka estrów woskowych (wchodzą w skład wydzieliny gruczołów łojowych). Osoby, które jadają tę rybę, mogą mieć bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Ryby maślanej nie zaleca się dzieciom, osobom starszym i kobietom w ciąży.

Raz spróbowałam i już nigdy więcej nie wezmę nawet kawałka tej ryby do ust !!! 

Panga - to ryba, której nie polecam ze względu na warunki hodowli i znikome wartości odżywcze.
Jest to ryba hodowlana sprowadzana z Wietnamu ze sztucznej hodowli. Karmi się ją granulkami, na które składa się mączka rybna, witaminy, ekstrakt z soi i manioku. 

Tilapia -  sprowadzana z Chin ze sztucznej hodowli - jest rybą hodowlaną.
Zawiera niekorzystne połączenie kwasów omega – 6 i omega – 3 i może wywoływać atak astmy. Powinni jej unikać chorzy na serce, astmę i alergie. Ryby te są hodowane w dużym zagęszczeniu. Do ich hodowli używa się antybiotyków, środków bakteriobójczych i hormonów.


Jak przygotować i spożywać ryby?

Niekorzystne jest smażenie w głębokim tłuszczu. Ryby najlepiej gotować w wodzie lub na parze. 

Pamiętaj ! 
Spożycie ryby jest korzystne dla zdrowia pod warunkiem, że nie poddajemy ich działaniu wysokich temperatur. Niszczą one bowiem wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jadanie ryb jest jednym z najlepszych sposobów zachowania doskonałej kondycji. Lekarze, dietetycy, specjaliści od żywienia zalecają spożywanie 100-200 g ryb minimum 2 razy w tygodniu. Zawarte w nich kwasy omega-3 chronią człowieka przed różnymi schorzeniami i wzmacniają organizm. Zmniejsza się ryzyko zawału serca, miażdżycy, udaru mózgu oraz arytmii serca. 
Zawarte w mięsie ryb kwasy omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu oraz zwiększają ilość serotoniny ( hormon szczęścia). 

Ryby są źródłem łatwo przyswajalnych białek o wysokiej wartości odżywczej oraz składzie aminokwasów podobnych do mięs. Ryby mogą z powodzeniem zastępować wieprzowinę lub wołowinę. Jedzenie ryb korzystnie wpływa na wzrok i zapobiega chorobom oczu. Wspomaga prawidłowy rozwój organizmu, dzięki bogactwu witamin i składników mineralnych. Najważniejsze z rodziny omega-3 są kwasy EPA i DHA, których bogatym źródłem jest mięso ryb morskich. 

Jeśli jesteś w ciąży - jedz ryby !

Uwaga! - nie wszystkie ryby i nie pod każdą postacią możesz jeść bez zastrzeżeń w ciąży.


Kwasy omega 3 ważne w ciąży - są niezbędne do prawidłowego rozwoju centralnego (ośrodkowego) układu nerwowego dziecka.  Stwierdzono, że niedobór DHA w życiu płodowym może spowodować spowolnienie dojrzewania mózgu i hamować rozwój intelektualny i psychoruchowy dziecka. Inną konsekwencją niedoboru kwasów omega-3 mogą być zaburzenia widzenia u niemowląt i dzieci. 

W ciąży nie jedz surowych ryb!
W okresie ciąży najlepiej zrezygnować z surowego mięsa ryb - tatara z łososia, surowego mięsa marynowanego w solance, np. śledzi, a także ryb wędzonych na zimno. Mogą one zawierać bakterie z rodzaju Listeria monocytogenes, niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Surowe mięso ryb może być także źródłem pasożytów.

Ryby długo żyjące: tuńczyk, miecznik, rekin, halibut, mogą zawierać zanieczyszczenia. Ryby te mogą mieć w składzie ołów, kadm i rtęć. Dlatego nie zaleca się jedzenia tych ryb częściej niż raz w tygodniu. Tuńczyk żyje 30–40 lat. 

A które ryby można jeść w ciąży?

Ważne jest, żeby wybierać te gatunki ryb, które zawierają dużo kwasów omega - 3, ale jednocześnie jak najmniejszym stopniu mogą kumulować zanieczyszczenia. Dobrym wyborem jest jedzenie takich ryb jak sardynki, śledzie, makrele, dorsze. Ryby z tej grupy kobieta w ciąży może jeść zupełnie bezpiecznie 2 razy w tygodniu. Najmniej szkodliwych substancji zawierają ryby z Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Północnego.



Życzę smacznego

0 komentarze:

Prześlij komentarz

TEMATY NA TOPIE

RELAX - AFIRMACJE - MUZYKA

KATEGORIE

AFIRMACJE AFIRMACJE ZDROWIA AFORYZMY / SENTENCJE / DOBRE MYŚLI BAKTERIE BÓLE GŁOWY CENNE SKŁADNIKI CHEMIA W ŻYWNOŚCI CIAŁO DANIA WEGAŃSKIE DANIA Z MAKARONU DANIA ZE STRĄCZKÓW DESERY/CIASTA DIETY DLA ZDROWIA DIETY LECZNICZE DIETY NA DOBRY HUMOR DIETY NA URODĘ DIETY ODCHUDZAJĄCE DIETY PRODUKTOWE DIETY ROZDZIELNE DIETY ROZGRZEWAJĄCE DIETY ZASADOWE DOMOWA APTECZKA DOMOWE KISZONKI DOMOWE KOSMETYKI DOMOWE PRZETWORY DOMOWE SPOSOBY NA EKOLOGIA ELEKTROSMOG ELEKTROŚMIECI FLAWONOIDY FRUKTOZA GOFRY GREEN FOODS HERBATKI / NAPARY KAWA ZBOŻOWA KOKTAJLE / SMOOTHIES KWASY TŁUSZCZOWE LAMPA SOLNA MASECZKI MEDYTACJA MINERAŁY MLEKO ROŚLINNE MLEKO ZWIERZĘCE MŁODY JĘCZMIEŃ MUDRY NA SUROWO / RAW NALEŚNIKI NAPOJE NAPOJE/KOKTAJLE NASZE ZDROWIE ODKWASZENIE ORGANIZMU ODPORNOŚĆ OLEJ KOKOSOWY OLEJ KONOPNY OLEJ LNIANY OLEJE ROŚLINNE OLEJKI NATURALNE OLIWA Z OLIWEK ORZECHY/NASIONA OSTROPEST PLAMISTY OWOCE PASTY PASTY/SMAROWIDŁA PESTO / SOSY PIEROGI / KLUSKI PORADNIK DOMOWY POWIETRZE PRZEPISY RAW FOOD RELAKS / HARMONIA RYBY SAŁATKI/SURÓWKI SAMOUZDRAWIANIE SERY/SERKI/TWAROGI SIŁA UMYSŁU SKÓRA SMACZNE PRZEPISY SOCZEWICA SOKI STREFA BÓLU STRES STYL ŻYCIA SUBSTANCJE SZKODLIWE SUPER ŻYWNOŚĆ SUPERFOOD SUROWE SOKI SYROP GLUKOZOWO-FRUKROZOWY ŚNIADANIA ŚWIADOMY ODDECH ŚWIAT ZWIERZĄT TRAN UKRYTA PRAWDA URODA WARZYWA WEGANIZM WEGETARIANIZM WĘGLOWODANY WITAMINY WITARIANIZM WŁOSY WODA WODA JONIZOWANA WODA LECZNICZA WODA STRUKTURALNA ZASADY ODŻYWIANIA ZATRUTE POWIETRZE ZDROWA WODA ZDROWA ŻYWNOŚĆ ZDROWE ODŻYWIANIE ZDROWE POWIETRZE ZDROWIE ZDROWY SEN ZIELONA ŻYWNOŚĆ ZIOŁA I PRZYPRAWY ZIOŁA W KUCHNI ZRÓB TO SAMA ZUPY ŻYWNOŚĆ GMO

ARTYKUŁY MIESIĄCA

ZNAJDZIESZ MNIE NA

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
LadyBonaFide. Obsługiwane przez usługę Blogger.