DOMOWA APTECZKA - OSTROPEST PLAMISTY - REGENERACJA I OCZYSZCANIE WĄTROBY

Ostropest plamisty - Silybum marianum - oczyszczanie wątroby
Ostropest plamisty jest jednym z leków podarowanych nam przez naturę i naprawdę warto z tego daru skorzystać. Powinniście mieć go w swojej domowej apteczce lub ziołowej szafce kuchennej. Ostropest należy do grupy roślin leczniczych, których działanie na organizm ludzki jest bardzo dobrze udokumentowane. Spośród leków roślinnych, największy udział w rynku mają leki zawierające sylimarynę, stosowane w schorzeniach wątroby. 

Ostropest plamisty - jak wygląda i skąd pochodzi ?


Silybum marianum Jest to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych (Asteraceae). Z wyglądu bardzo przypomina popularny chwast - oset. Liście ostropestu są na obrzeżach kolczaste, z charakterystycznymi rozległymi, białymi plamami. Kwiatostany składają się z kolczastych okryw i rurkowych kwiatów o barwie fioletowo purpurowej. Rośliny kwitną od końca czerwca do połowy sierpnia. Owocem jest ciemna, duża niełupka z puchem lotnym. W czasie dojrzewania koszyczki szeroko się otwierają, a niełupki łatwo rozsiewane są przez wiatr, co powoduje nie tylko straty w plonie, ale także zachwaszczenie pola. Owoce ostropestu są surowcem farmaceutycznym. W suchej owocni i w łupinie nasiennej niełupek roślina kumuluje sylimarynę.

Ostropest plamisty - Silybum marianum - oczyszczanie wątroby

Ostropest plamisty - Silybum marianum - oczyszczanie wątroby

Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego: Europa Południowa, Egipt, Izrael, Turcja. Obecnie jest rośliną uprawną w wielu krajach świata, także w Polsce. Często można spotkać go rosnącego dziko.O leczniczych właściwościach ostropestu wiedziano już w starożytności. Łacińską nazwę Silybum nadał tej roślinie grecki lekarz Dioscorides w 100 r p.n.e. a jej lecznicze działanie znał też rzymski historyk i pisarz Pliniusz Starszy w I wieku naszej ery. 

Ostropest plamisty był niegdyś dość popularnym warzywem. Młode liście ostropestu dodawano do salatek i przyrządzano podobnie jak szpinak.


Ostropest plamisty - jakie cenne substancje zawiera ?
Ostropest plamisty zawiera bardzo cenną substancję o nazwie sylimaryna. Sylimaryna nie jest substancją jednorodną, jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego.W skład sylimaryny wchodzą: sylibina, izosylibina, sylikrystyna i sylidianina. Działanie lecznicze dla wątroby przypisywane jest głównie sylibinie.Zawartość sylimaryny w owocach wynosi od 1,0 do 3,3%. Ostropest uprawiany w Polsce zawiera 0,8-1,0% sylibiny, 0,6-0,9% sylikrystyny, 0,2-0,4% izosylibiny, 0,3-0,5% sylidianiny. Na etapie produkcji sylimaryny następuje oddzielenie owocni od materiału zapasowego niełupek. W skład materiału zapasowego wchodzi głównie tłuszcz (30%), białko (24%) oraz węglowodany. W oleju dominuje kwas linolenowy (ok. 53%), należący do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Wśród kwasów nasyconych przeważa kwas palmitynowy (8,5%). Podstawowym aminokwasem białka jest kwas glutaminowy (18,2%). Udział aminokwasów egzogennych wynosi średnio 29 g w 100 g białka.

Dzięki tym składanikom ostropest ma zastosowanie lecznicze. Zawarta w ostropeście sylimaryna jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Roślina jest jednym z najsilniejszych ziół potrafiących wspomóc oczyszczanie i regenerację wątroby, a także zneutralizować toksyny. Te zalety ostropestu wykorzystuje przemysł farmaceutyczny produkując leki na regenerację wątroby np. popularny Sylimarol.

Jednak skuteczność nie przetwarzanych przemysłowo nasion ocenia się znacznie wyżej. Jest to produkt bioekologiczny o wysokiej wartości biologicznej i leczniczej. Wytwarzany jest z roślin uprawianych bez żadnych nawozów sztucznych ani chemicznych środków ochrony roślin. Dzięki temu produkt nie zawiera żadnych sztucznych konserwantów, barwników czy aromatów. Są to po prostu wysuszone nasiona ostropestu.

Zdarza się, że nasiona ostropestu nie zawierają w swoim składzie sylimaryny. Wówczas stosowanie takich nasion nie daje oczekiwanych skutków. Należy kupować więc  nasiona przebadane wcześniej w laboratoriach, pod kątem zawartości substancji czynnych.

Ostropest dla zdrowia ?


Ostropest może być pomocny i wspomagać wiele chorób, jednak największą rolę odgrywa przy chorobach wątroby, dróg żółciowych i nerek. Działa przeciwzapalnie, stymuluje regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby, a przede wszystkim działa odtruwająco. Przy chorobach przewlekłych bardzo ważna jest systematyczność stosowania ostropestu, a pierwszych objawów poprawy stanu zdrowia można oczekiwać mniej więcej po miesiącu stosowania.

Nasiona ostropestu, podnoszą poziom glutationu w organizmie (nawet o 50%). Glutation jest przeciwutleniaczem przeciwdziałającym  uszkodzeniom komórek wątroby przez wolne rodniki, wspomaga regenerację uszkodzonych komórek na nowe, łagodzi objawy wielu schorzeń tego narządu, takich jak infekcje wirusowe (żółtaczka zakaźna) i wątroby. marskość

- rekonwalescencja po uszkodzeniach wątroby
- zatrucie metalami ciężkimi
- zaburzenia czynności wątroby spowodowane złą dietą i cukrzycą,
- wirusowe zapalenie wątroby typu C - wspomagająco,
- zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego,
- ból wątroby, ataki kolki, wzdęcia, wodobrzusze,
- bóle brzucha, mdłości, odbijanie,
- zatrucia muchomorem sromotnikowym
- kamica żółciowa - profilaktycznie i leczniczo,
- marskość, stłuszczenie, niedoczynność wątroby,
- kuracje antybiotykowe
- nadużywanie alkoholu
- chemio- i radioterapia
- wspomagająco przy leczeniu nowotworów,
- zapalenie płuc i opłucnej,
- krwawienie z nosa, jelit i żołądka, 
- przedłużające się i zbyt obfite miesiączki,
- hemoroidy, krwiomocz, kamica moczowa,
- łuszczyca - łagodzi stany zapalne i hamuje zmiany skórne,
- wysoki poziom cukru we krwi,
- podwyższony poziom cholesterolu


Ostropest dla urody ?

Ostropest a właściwie pozyskiwany z niego olej ostropestowy zawiera znaczą ilość NNTK, stał się on przedmiotem zainteresowania wytwórców kosmetyków. Do produkcji kremów stosowany jest olej z ostropestu, zawierający 1% sylimarynę, która ochrania błony komórkowe przed wolnymi rodnikami. Olej z ostropestu świetnie regeneruje i nawilża,zawarty kompleks flawonolignanów w kremach zmniejsza zaczerwienienia, rozjaśnia cerę oraz poprawia zdolności regeneracyjne skóry.Białko owoców ostropestu, otrzymywane z odpadów produkcyjnych, może służyć do otrzymywania peptydów antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Posiada ono zdolność hamowania rozwoju mikroorganizmów na poziomie konserwantów, stosowanych obecnie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Olej ostropestowy, ze względu na dużą zawartość witaminy E, charakteryzuje się silnym działaniem przeciwutleniającym i dlatego proponuje się stosowanie go jako dodatku zapobiegającego utlenianiu innych tłuszczów spożywczych 

Kto nie powinien stosować ostropestu ?

Roślina nie jest zalecana podczas ciąży i karmienia piersią.
w pozostałych przypadkach ostropest jest w pełni bezpieczny i  skuteczny.


Jak stosować ostropest plamisty ?

Ostropest pozwoli Wam dokonać wielkich pozytywnych zmian zdrowia i uzyskać znaczną poprawę samopoczucia. Ostropest można stosować najlepiej zjadając zmielone naturalne nasiona ostropestu. Można go używać także  w postaci wyciągów wodnych czyli naparów oraz nalewek. Profilaktycznie wystarczy 1-2 łyżeczki do herbaty dziennie ale należy go przyjmowac regularnie.Dawke można też zmniejszyć do 1 łyżeczki dziennie i przyjmowac przez długi okres czasu. Przy przewlekłych chorobach można tę dawkę podwoić. Zmielony ostropest można rozmieszać z zimną wodą i wypić. ma on gorzkawy smak, ale można go też dodawać do sałatek, surówek, jogurtów i innych miksów na surowo. Ja stosuje ostropest jako przyprawa do potraw duszonych i zup. Spożywając ostropest pijcie więcej wody mineralnej nie gazowanej która wspomoże wypłukac toksyny.

Gdzie można kupić ostropest ?

Można go kupić w sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością, zamówić na allegro lub bezposrednio od producenta w gospodarstwach rolnych zajmujących sie uprawą. Wazne jest aby produkt był polski i czysty ekologicznie, bez upraw chemicznych. Można go zakupić w postaci całych ziaren, albo  już zmielone. Jednak polecam kupić całe ziarna i mielić je np. w młynku do kawy. Ponieważ ziarna bardzo szybko po zmieleniu wietrzeją i tracą swoje właściwości. Najlepiej zmielić ziarena na dwa - trzy dni i spożywać świeże. Wiele osób skorzysta z już gotowych preparatów zawierających sylimarynę, ale nalezy pamiętać, że wszystkie tabletki mają wiele niepożądanych działań ubocznych. Z jednej strony pomagają, a z drugiej strony szkodza, poprzez dodatkowe substancje w nich zawarte. Lepiej stsowac naturalne produkty i nie obciążac dodatkowo organizmu i wątroby.

Jeśli nie słyszeliście o tej cudownej roślinie, to tutaj mogliście sie wstepnie z nią zaznajomić. Ale napewno jest wiele osób, które już przyjmowaly lub przyjmują nasiona ostropestu, dlatego zapraszam do komentowania i dzielenia sie informacjami.

pozdrawiam
LadyBonaFide

0 komentarze:

Prześlij komentarz

TEMATY NA TOPIE

RELAX - AFIRMACJE - MUZYKA

KATEGORIE

AFIRMACJE AFIRMACJE ZDROWIA AFORYZMY / SENTENCJE / DOBRE MYŚLI BAKTERIE BÓLE GŁOWY CENNE SKŁADNIKI CHEMIA W ŻYWNOŚCI CIAŁO DANIA WEGAŃSKIE DANIA Z MAKARONU DANIA ZE STRĄCZKÓW DESERY/CIASTA DIETY DLA ZDROWIA DIETY LECZNICZE DIETY NA DOBRY HUMOR DIETY NA URODĘ DIETY ODCHUDZAJĄCE DIETY PRODUKTOWE DIETY ROZDZIELNE DIETY ROZGRZEWAJĄCE DIETY ZASADOWE DOMOWA APTECZKA DOMOWE KISZONKI DOMOWE KOSMETYKI DOMOWE PRZETWORY DOMOWE SPOSOBY NA EKOLOGIA ELEKTROSMOG ELEKTROŚMIECI FLAWONOIDY FRUKTOZA GOFRY GREEN FOODS HERBATKI / NAPARY KAWA ZBOŻOWA KOKTAJLE / SMOOTHIES KWASY TŁUSZCZOWE LAMPA SOLNA MASECZKI MEDYTACJA MINERAŁY MLEKO ROŚLINNE MLEKO ZWIERZĘCE MŁODY JĘCZMIEŃ MUDRY NA SUROWO / RAW NALEŚNIKI NAPOJE NAPOJE/KOKTAJLE NASZE ZDROWIE ODKWASZENIE ORGANIZMU ODPORNOŚĆ OLEJ KOKOSOWY OLEJ KONOPNY OLEJ LNIANY OLEJE ROŚLINNE OLEJKI NATURALNE OLIWA Z OLIWEK ORZECHY/NASIONA OSTROPEST PLAMISTY OWOCE PASTY PASTY/SMAROWIDŁA PESTO / SOSY PIEROGI / KLUSKI PORADNIK DOMOWY POWIETRZE PRZEPISY RAW FOOD RELAKS / HARMONIA RYBY SAŁATKI/SURÓWKI SAMOUZDRAWIANIE SERY/SERKI/TWAROGI SIŁA UMYSŁU SKÓRA SMACZNE PRZEPISY SOCZEWICA SOKI STREFA BÓLU STRES STYL ŻYCIA SUBSTANCJE SZKODLIWE SUPER ŻYWNOŚĆ SUPERFOOD SUROWE SOKI SYROP GLUKOZOWO-FRUKROZOWY ŚNIADANIA ŚWIADOMY ODDECH ŚWIAT ZWIERZĄT TRAN UKRYTA PRAWDA URODA WARZYWA WEGANIZM WEGETARIANIZM WĘGLOWODANY WITAMINY WITARIANIZM WŁOSY WODA WODA JONIZOWANA WODA LECZNICZA WODA STRUKTURALNA ZASADY ODŻYWIANIA ZATRUTE POWIETRZE ZDROWA WODA ZDROWA ŻYWNOŚĆ ZDROWE ODŻYWIANIE ZDROWE POWIETRZE ZDROWIE ZDROWY SEN ZIELONA ŻYWNOŚĆ ZIOŁA I PRZYPRAWY ZIOŁA W KUCHNI ZRÓB TO SAMA ZUPY ŻYWNOŚĆ GMO

ARTYKUŁY MIESIĄCA

ZNAJDZIESZ MNIE NA

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
LadyBonaFide. Obsługiwane przez usługę Blogger.