ZDROWIE / DOMOWE SPOSOBY NA - SUCHĄ SKÓRĘ W ZIMIE


W okresie zimy nasza skóra jest bardzo narażona na wysuszanie. Najważniejsze jest nawilżanie jej i ochrona przed różnicami temperatury oraz mrozem i wiatrem. Brakuje jej ochronnej warstwy lipidowej, dlatego taka warstwę musimy sami zbudować, choćby za pomocą naturalnych kremów i olejków mających właściwości lekko nawilżające - takie które zatrzymują wodę w skórze oraz kwasy tłuszczowe, czyli składniki tworzące naturalną barierę ochronna na powierzchni skóry. Takie składniki znajdziemy w olejach roślinnych - oliwa, awokado.

Substancje nawilżające domowej roboty. 

Zimą warto przygotować sobie nawilżające substancje w postaci serum zawierające składnik zatrzymujący wodę w skórze, np. kwas hialuronowy i sorbitol oraz glicerol i glicerynę, które nawilżają wierzchnie warstwy naskórka. Nasze serum wklepujemy w skórę po zmyciu makijażu i dokładny oczyszczeniu skóry. 



Serum to kosmetyk zawierający stężenie substancji aktywnych, ma mocniejsze działanie i skuteczniejsze działanie niż krem. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele rodzajów serum, dostosowanych do potrzeb różnych typów skóry. 

Na rynku jest dostępnych mnóstwo kosmetyków typu serum, ale ja jestem ostrożna w stosowaniu kosmetyków, a ekologiczne i naturalne preparaty są stosunkowo drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. W zasadzie nie używam sklepowych kosmetyków i wyznaję zasadę, że raczej nie nakładam na swoje ciało tego czego nie da się zjeść :) Nawet domowej roboty kosmetyków nie nadużywam. 

Sekret zdrowej skóry tkwi w tym, aby obserwować jej potrzeby i ją zdrowo odżywiać, ale nie tylko zewnętrznie, ale również od wewnątrz dostarczać jej składników witaminowych i mineralnych w pożywieniu i wodzie. Nigdy nie należy przesadzać z kosmetykami nawet tymi naturalnymi, bo nasza skóra musi też odpoczywać i oddychać. 

Jak zrobić samemu serum nawilżające do twarzy ?

1/4 szklanki żelu aloesowego lub miąższ z aloesa rosnącego w doniczce, 2 łyżki gliceryny roślinnej, 1 łyżeczka olejku jojoba lub awokado, 1 kapsułka witaminy E, 2-4 krople olejku rumiankowego, lawendowego. Należy wymieszać wszystkie składniki w małej buteleczce z pompką, np. po mydle w płynie i dobrze wstrząsać aby składniki się wymieszały. Domowej roboty serum stosuję zimą nakładając je na oczyszczoną cerę najlepiej na noc. Aby zachował trwałość należy go przechowywać w lodówce.. 

Takie serum nawilży naszą skórę i odżywi ją. Aloes ma działanie regeneująco -nawilżające, a gliceryna zatrzyma wilgoć. Olej z awokado ma właściwości bardzo zbliżone do naturalnych substancji wydzielanych przez skórę w celu jej natłuszczenia i nie zatyka porów. Dodatkowo zawiera witaminę E, kwas linolenowy i przeciwutleniacze, regeneruje naskórek. Zimą warto też zrobić sobie maseczkę nawilżająco-regenerującą: 

MASECZKA Z AWOKADO 

Uwielbiam rozpieszczać swoją skórę awokado. Maseczka jest świetna dla suchej skóry, którą okres zimowy dodatkowo podrażnia. Wykonanie jest bardzo proste: rozgniatam miąższ awokado widelcem, dodaję kilka kropli oliwy z oliwek i nakładam na twarz. Można też samo awokado bez oliwy przy cerze umiarkowanej. Ta odżywcza maseczka dostarczy skórze witamin, minerałów i antyoksydantów oraz składników zmiękczających i wygładzających. 

MASECZKA Z PŁATKÓW OWSIANYCH 

To moja druga ulubiona maseczka i na dodatek wspaniała kuracja dla skóry podrażnionej przez wiatr i mróz. Maseczka ma zbawienny wpływ na skórę, zmiękcza, odświeża i leczy skórę. Aby powstała maseczka należy rozdrobnić płatki, zmielić je w młynku lub użyć mąki owsianej pełnoziarnistej. Całość mieszam w równych proporcjach: płatki owsiane, żółtko jajka i miód. Maseczkę nakładam na twarz, wystarczy trzymać przez 15 - 20 minut, potem zmywam ciepłą wodą. 

WSPANIAŁE WŁAŚCIWOŚCI OWSA


Maseczka z płatków owsianych doskonale nadaje się jako kosmetyk dla cery wrażliwej i alergicznej ze względu na przeciwzapalne działanie owsa. Płatki owsiane mają wiele dobroczynnych właściwości. Kiedyś były bardzo popularne, stosowano je do kąpieli i robiono z nich maseczki. domowe kosmetyki z płatków owsianych łagodzą podrażnienia oraz nawilżają skórę. Płatki owsiane zawierają wiele cennych witamin E, PP, B1, B6 oraz ważnych minerałów jak selen i magnez.

Warto też stosować płatki owsiane w swojej diecie, bo od wewnątrz też maja dobroczynne działanie. Jem płatki owsiane w różnej postaci co najmniej 5 razy w tygodniu :) Więcej przepisów na kosmetyki i dania z płatków owsianych w kolejnych postach.

Oprócz maseczek i serum warto zrobić parę innych rzeczy, dla naszej skóry aby była zawsze odpowiednio nawilżona.

OLEJKI - skórę można poddać kuracji tłustym dowolnym olejkiem, który bardzo szybko przywróci naszą skórę do stanu normalności. Jeżeli Twoja skóra po zimie jest wysuszona to polecam też kąpiel z dodatkiem oleju bądź też zaraz po kąpieli nacieranie całego ciała. 

WAZELINA - na mroźną pogodę, szczególnie poniżej -5 st. C lub gdy jest wiatr, odpowiednie są kremy, które nie zawierają wody: wazelina kosmetyczna, Linomag w maści. WODA - nawilżanie naszej skóry od wewnątrz, pijcie dużo wody i innych płynów, a skóra stanie się bardziej wilgotna, elastyczna a przy tym zdrowsza. 

WITAMINY - wzbogać swoje posiłki o witaminy: A - znajdziesz ją spożywając marchew, żółtko jajka, E - zawiera masło, oleje roślinne, migdały, brokuły, kiełki, kwasy tłuszczowe są w rybach i słoneczniku. Można wspomóc organizm tymi witaminami w postaci suplementów diety. Witaminy te biorą udział w produkcji substancji odpowiedzialnych za szczelność naczyń krwionośnych i naskórka. 

TEMPERATURA - zimą w mieszkaniu gdy działa centralne ogrzewanie i powietrze traci swą wilgotność, a to zmniejsza ilość wody w organizmie. można obniżyć trochę temperaturę w mieszkaniu i stosować nawilżacze powietrza.

LETNIA KĄPIEL - jeśli twoja skóra jest sucha, nie bierz gorących kąpieli. Gorąca woda powoduje wysuszanie się skóry. Stosuj prysznic pod letnia wodą, nawet zimą ale w łazience musi być ciepło. W codziennej pielęgnacji skóry twarz też powinno się przemywać letnią wodą.

Jeśli odpowiednio zadbamy o naszą skórę to zadbamy o siebie. Skóra jest żywą częścią nas. Każdy z Was ma na pewno swoje własne wypraktykowane naturalne sposoby na suchą skórę w czasie zimy, zatem zapraszam do komentowania i przedstawiania swoich propozycji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

TEMATY NA TOPIE

RELAX - AFIRMACJE - MUZYKA

KATEGORIE

AFIRMACJE AFIRMACJE ZDROWIA AFORYZMY / SENTENCJE / DOBRE MYŚLI BAKTERIE BÓLE GŁOWY CENNE SKŁADNIKI CHEMIA W ŻYWNOŚCI CIAŁO DANIA WEGAŃSKIE DANIA Z MAKARONU DANIA ZE STRĄCZKÓW DESERY/CIASTA DIETY DLA ZDROWIA DIETY LECZNICZE DIETY NA DOBRY HUMOR DIETY NA URODĘ DIETY ODCHUDZAJĄCE DIETY PRODUKTOWE DIETY ROZDZIELNE DIETY ROZGRZEWAJĄCE DIETY ZASADOWE DOMOWA APTECZKA DOMOWE KISZONKI DOMOWE KOSMETYKI DOMOWE PRZETWORY DOMOWE SPOSOBY NA EKOLOGIA ELEKTROSMOG ELEKTROŚMIECI FLAWONOIDY FRUKTOZA GOFRY GREEN FOODS HERBATKI / NAPARY KAWA ZBOŻOWA KOKTAJLE / SMOOTHIES KWASY TŁUSZCZOWE LAMPA SOLNA MASECZKI MEDYTACJA MINERAŁY MLEKO ROŚLINNE MLEKO ZWIERZĘCE MŁODY JĘCZMIEŃ MUDRY NA SUROWO / RAW NALEŚNIKI NAPOJE NAPOJE/KOKTAJLE NASZE ZDROWIE ODKWASZENIE ORGANIZMU ODPORNOŚĆ OLEJ KOKOSOWY OLEJ KONOPNY OLEJ LNIANY OLEJE ROŚLINNE OLEJKI NATURALNE OLIWA Z OLIWEK ORZECHY/NASIONA OSTROPEST PLAMISTY OWOCE PASTY PASTY/SMAROWIDŁA PESTO / SOSY PIEROGI / KLUSKI PORADNIK DOMOWY POWIETRZE PRZEPISY RAW FOOD RELAKS / HARMONIA RYBY SAŁATKI/SURÓWKI SAMOUZDRAWIANIE SERY/SERKI/TWAROGI SIŁA UMYSŁU SKÓRA SMACZNE PRZEPISY SOCZEWICA SOKI STREFA BÓLU STRES STYL ŻYCIA SUBSTANCJE SZKODLIWE SUPER ŻYWNOŚĆ SUPERFOOD SUROWE SOKI SYROP GLUKOZOWO-FRUKROZOWY ŚNIADANIA ŚWIADOMY ODDECH ŚWIAT ZWIERZĄT TRAN UKRYTA PRAWDA URODA WARZYWA WEGANIZM WEGETARIANIZM WĘGLOWODANY WITAMINY WITARIANIZM WŁOSY WODA WODA JONIZOWANA WODA LECZNICZA WODA STRUKTURALNA ZASADY ODŻYWIANIA ZATRUTE POWIETRZE ZDROWA WODA ZDROWA ŻYWNOŚĆ ZDROWE ODŻYWIANIE ZDROWE POWIETRZE ZDROWIE ZDROWY SEN ZIELONA ŻYWNOŚĆ ZIOŁA I PRZYPRAWY ZIOŁA W KUCHNI ZRÓB TO SAMA ZUPY ŻYWNOŚĆ GMO

ARTYKUŁY MIESIĄCA

ZNAJDZIESZ MNIE NA

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
LadyBonaFide. Obsługiwane przez usługę Blogger.