2/13/2017

WODA - KIEDY I W JAKI SPOSÓB POWSTAŁA NA ZIEMI ? SKĄD WZIĘŁA SIĘ WODA NA NASZEJ PLANECIE ?
Ziemia, nazywana przez niektórych niebieską planetą, w gruncie rzeczy powinna nosić nazwę WODNEJ PLANETY. Nasza planeta składa się w ponad siedemdziesięciu procentach z wody, patrząc na Ziemię z Księżyca dojrzymy głównie wielkie, niebieskie połacie i kilka ciemniejszych fragmentów lądu. Jak to, więc możliwe, że co chwilę słyszymy w wiadomościach o krajach, które są tak ubogie w wodę, że ludzie umierają z pragnienia? 

Większość wody dostępniej na Ziemi nie nadaje się do picia. Około 97 % całej wody na naszej planecie to woda słona – oceany, morza – która, niestety powoduje odwodnienie i nie nadaje się do picia. Ponieważ sól zawarta w wodzie zatrzymuje wodę w organizmie i pragnienie potęguje się jeszcze bardziej.Świeża woda pitna to tylko dwa i pół procenta całej wody na Ziemi i większość z tych 2,5 % jest zamarznięta w postaci lodowców na Antarktydzie, Grenlandii i Arktyce lub wypływa z głębi ziemi. Woda na Ziemi jest niezbędna do życia, dzięki niej powstały pierwsze mikroby, zwierzęta i ludzie. Wszędzie tam, gdzie jest woda, można znaleźć życie. Ale jak powstała ona na naszej planecie i kiedy zaczęliśmy czerpać z niej korzyści?

Woda na Ziemi jest starsza niż Układ Słoneczny. 

Przecież cząsteczki wody są złożone z wodoru i tlenu, a te dwa pierwiastki powstały przed stworzeniem Układu Słonecznego. Cały zapas wodoru w obecnym kosmosie został wytworzony zaraz po Wielkim Wybuchu 13,7 mld lat temu, a tlen produkowały w swoich wnętrzach duże gwiazdy, które świeciły długo przed Słońcem i eksplodowały jako supernowe, "rozsiewając" swoją cenną zawartość w kosmosie (w ten sposób Wszechświat wzbogacił się także o inne kluczowe dla życia pierwiastki, m.in. węgiel, azot czy siarkę). 

Kiedy i jak powstała woda na ziemi trochę teorii

Jest wiele teorii na temat tego, w jaki sposób Ziemia stała się domem dla wody. Najbardziej popularną jest teoria o asteroidzie lub komecie, która uderzyła w Ziemię około cztery miliardy lat temu, kiedy Ziemia nie była jeszcze w pełni uformowana, niosące ze sobą drobinki tlenu i wodoru, które w sprzyjającej ziemskiej atmosferze połączyły się tworząc H2O, czyli wodę.

Naukowcy dokonali analizy komety Hartleya 2 i odkryli, że lód znajdujący się na jej powierzchni ma taki sam skład jak ziemskie oceany. Odkrycie może potwierdzać teorię o tym, że woda pojawiła się na Ziemi wraz z deszczem komet. Obserwacja była możliwa dzięki wykorzystaniu teleskopu w Kosmicznym Obserwatorium Herschela, który wykrywa cząstki organiczne za pomocą analizy fal dalekiej podczerwieni. Być może w czasie formowania się Układu Słonecznego duża liczba takich komet bombardowała powierzchnię kształtującej się dopiero Ziemi. W ten sposób mógłby powstać zaczątek dzisiejszych oceanów. Ich geneza jest jedną z zagadek nauki i do tej pory uważano asteroidy za główne nośniki wody.


Nie była to jednak woda jaką znamy dzisiaj, w tym czasie Ziemia przechodziła dalszą metamorfozę, jej powierzchnia dopiero co ostygła do tego stopnia, żeby ciekła woda mogła na niej osiąść. Działo się to w okresie zwanym przez geologów Hadeikiem. Świeża woda pitna jaką znamy dzisiaj powstała dopiero około trzech miliardów lat temu w erze zwanej Archaikiem. Według naukowców, wtedy tez powstało pierwsze życie na naszej planecie.

Najstarsze skały osadowe pochodzą sprzed 3,9 mld lat, więc wiadomo, że wtedy już na powierzchni Ziemi były oceany. Ale najpewniej woda pojawiła się jeszcze wcześniej. W Australii znaleziono cyrkony (minerały złożone głównie z krzemianu cyrkonu), których wiek datowano na 4,4 mld lat, a skład izotopowy atomów tlenu wskazuje na to, że te cyrkony musiały formować się z udziałem wody. Poza tym najbardziej powszechny, a przy tym najstarszy typ meteorytów - chondryty - zawierają wagowo ok. 0,1 proc. wody. Jeśli więc Ziemia została ulepiona z takiego właśnie materiału, to od samego początku powinna mieć w sobie 0,1 proc. wody, czyli blisko cztery razy więcej niż jest w dzisiejszych oceanach. 

Prawdopodobnie aż połowa tej wody została zatrzymana w płaszczu Ziemi, a więc tworzy olbrzymi podziemny rezerwuar, który jest nam niedostępny. Naukowcy przypuszczają, że większość tej wody, która dziś pokrywa powierzchnię planety, została dostarczona w czasie "wielkiego bombardowania", które zaczęło się w momencie formowania się planety 4,5 mld lat temu i zakończyło 3,8 mld lat temu. W tym czasie w młodą Ziemię uderzały asteroidy i lodowe komety, a obecna w nich woda parowała i wypełniała atmosferę strumieniem pary wodnej, gorącej i kłębiącej się, jak pod pokrywą szybkowaru. Kiedy bombardowanie się zakończyło i atmosfera się ochłodziła, para się skropliła i zapełniła oceany.

Jaka była woda dawniej ? jaki miała skład ?

Ta prehistoryczna woda nie była oczywiście tak czysta jak butelkowana woda, którą możemy kupić dzisiaj w każdy sklepie. Miała w sobie wiele zanieczyszczeń, ale nie przeszkadzało to prostemu życiu w zadomowieniu się w niej. Już wtedy woda miała w sobie minerały, można więc powiedzieć, że była mineralna – zawierała związki wapnia, sodu i magnezu, czyli wszystko to, co możemy znaleźć dzisiaj w wodach butelkowanych. Te elementy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego skomplikowanego organizmu, jaki żyje na Ziemi.

Nie było konkretnego momentu, w którym ludzie zaczęli pić wodę, ponieważ pili ją ich przodkowie od kiedy tylko było to możliwe. Zarówno rodzaj ludzki, zwierzęta jak i rośliny nie byłyby obecne na naszej niebieskiej planecie, jeżeli nie byłoby na niej wody. ŻYCIE TO WODA. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

TEMATY NA TOPIE

PILNE - POMOC DLA SARY - WEJDŹ TU

RELAX - AFIRMACJE - MUZYKA

OBRAZY RĘCZNIE MALOWANE DO DOMU I BIURA, NA PREZENT

MUZYKA RELAKSACYJNA

KATEGORIE

AFIRMACJE AFIRMACJE ZDROWIA AFORYZMY / SENTENCJE / DOBRE MYŚLI ART TERAPIA BAKTERIE BÓLE GŁOWY CENNE SKŁADNIKI CHEMIA W ŻYWNOŚCI CIAŁO DANIA WEGAŃSKIE DANIA Z MAKARONU DANIA ZE STRĄCZKÓW DEKORACJE DESERY/CIASTA DIETY DLA ZDROWIA DIETY LECZNICZE DIETY NA DOBRY HUMOR DIETY NA URODĘ DIETY ODCHUDZAJĄCE DIETY PRODUKTOWE DIETY ROZDZIELNE DIETY ROZGRZEWAJĄCE DIETY ZASADOWE DOMOWA APTECZKA DOMOWE KISZONKI DOMOWE KOSMETYKI DOMOWE PRZETWORY DOMOWE SPOSOBY NA EKOLOGIA ELEKTROSMOG ELEKTROŚMIECI FLAWONOIDY FRUKTOZA GOFRY GREEN FOODS HERBATKI / NAPARY KAWA ZBOŻOWA KOKTAJLE / SMOOTHIES KWASY TŁUSZCZOWE LAMPA SOLNA MALARSTWO / DEKORACJE MASECZKI MEDYTACJA MINERAŁY MLEKO ROŚLINNE MLEKO ZWIERZĘCE MŁODY JĘCZMIEŃ MUDRY MUZYKOTERAPIA NA SUROWO / RAW NALEŚNIKI NAPOJE NAPOJE/KOKTAJLE NASZE MALARSTWO NASZE ZDROWIE ODKWASZENIE ORGANIZMU ODPORNOŚĆ OLEJ KOKOSOWY OLEJ KONOPNY OLEJ LNIANY OLEJE ROŚLINNE OLEJKI NATURALNE OLIWA Z OLIWEK ORZECHY/NASIONA OSTROPEST PLAMISTY OWOCE PASTY PASTY/SMAROWIDŁA PESTO / SOSY PIEROGI / KLUSKI PORADNIK DOMOWY POWIETRZE PRZEPISY RAW FOOD RELAKS / HARMONIA ROZWIJAJ SWOJE PASJE RYBY SAŁATKI/SURÓWKI SAMOUZDRAWIANIE SERY/SERKI/TWAROGI SIŁA UMYSŁU SKÓRA SMACZNE PRZEPISY SOCZEWICA SOKI STREFA BÓLU STRES STYL ŻYCIA SUBSTANCJE SZKODLIWE SUPER ŻYWNOŚĆ SUPERFOOD SUROWE SOKI SYROP GLUKOZOWO-FRUKROZOWY ŚNIADANIA ŚWIADOMY ODDECH ŚWIAT ZWIERZĄT TRAN UKRYTA PRAWDA URODA WARZYWA WEGANIZM WEGETARIANIZM WĘGLOWODANY WITAMINY WITARIANIZM WŁOSY WODA WODA JONIZOWANA WODA LECZNICZA WODA STRUKTURALNA ZASADY ODŻYWIANIA ZATRUTE POWIETRZE ZDROWA WODA ZDROWA ŻYWNOŚĆ ZDROWE ODŻYWIANIE ZDROWE POWIETRZE ZDROWIE ZDROWY SEN ZIELONA ŻYWNOŚĆ ZIOŁA I PRZYPRAWY ZIOŁA W KUCHNI ZRÓB TO SAMA ZUPY ŻYWNOŚĆ GMO

ARTYKUŁY MIESIĄCA

ZNAJDZIESZ MNIE NA

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
LadyBonaFide. Obsługiwane przez usługę Blogger.