EKOLOGIA - ZDROWE POWIETRZE - RODZAJE ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA - ZANIECZYSZCZENIA NATURALNE I ANTROPOGENICZNE



Powietrze

Powietrze atmosferyczne jest bezbarwną i bezwonną mieszaniną gazów, tworzącą zewnętrzną strefę Ziemi. Procentowy skład powietrza w przeliczeniu na powietrze suche, pozbawione pary wodnej jest następujący:

Powietrze jest komponentem środowiska ważnym nie tylko ze względu na zawarty w nim tlen, bez którego życie organiczne byłoby niemożliwe, ale także dlatego, że ma decydujący wpływ na zdrowie człowieka. 

Obliczono, ze człowiek wdycha dziennie ok. 16 kg powietrza, tj. kilkakrotnie więcej niż w tym czasie wypija wody i spożywa żywności. Z tego powodu aktywne chemicznie zanieczyszczenia powietrza, nawet w niewielkich stężeniach, mogą wywoływać negatywne skutki w organiźmie ludzkim. Jest to tym bardziej istotne, że w procesie oddychania wiele zanieczyszczeń jest wchłanianych przez płuca bezpośrednio do krwiobiegu. 

Eksplozja demograficzna, a także żywiołowy rozwój przemysłu spowodowały gwałtowny wzrost zużycia powietrza atmosferycznego, np. na wytworzenie 1 tony stali potrzeba 6,7 ton powietrza, na spalenie 1 tony węgla - 8 ton powietrza.

Wszelkie odstępstwa od składu czystego powietrza świadczą o jego zanieczyszczeniu. Substancje, które w wyniku naturalnych zdarzeń przyrodniczych lub działalności ludzkiej dostają się do powietrza, zmieniając ilościowo lub jakościowo jego skład naturalny uważane są za zanieczyszczenia. Im bardziej skład powietrza będzie różny od składu powietrza czystego, tym bardziej będzie ono zanieczyszczone, a tym samym bardziej uciążliwe dla środowiska biologicznego.



Ochrona powietrza to inwestowanie w ekologiczne środki transportu (także ich promocja i unowocześnianie) oraz modernizacja istniejących technologii przemysłowych tak, by emitowały coraz mniej zanieczyszczeń.

Źródłem zanieczyszczeń powietrza są przede wszystkim przemysł oraz transport. W wyniku przemieszczania się mas powietrza na znaczne odległości, jego zanieczyszczenia należą do najgroźniejszych, ponieważ w krótkim czasie może zostać skażony znaczny obszar. 

W efekcie zanieczyszczony może być nawet obszar o dużych walorach przyrodniczych, znacznie oddalony od ośrodków przemysłowych, który pozornie nie jest narażony na skażenie. Ponadto ten rodzaj zanieczyszczeń w znacznym stopniu wpływa na pozostałe, zarówno w wyniku jego powszechności (chociażby transport) jak i możliwości kumulowania się (np. opad pyłu pochodzenia przemysłowego na glebę zanieczyszczoną nadmierną ilością nawozów mineralnych, czy też kwaśne deszcze).

Obok niekorzystnych zmian środowiska o zasięgu lokalnym (np. smog) czy regionalnym, ten typ zanieczyszczeń wpływa także na środowisko globalnie i tak np. zmiany klimatyczne czy dziura ozonowa są jednym z następstw zanieczyszczania powietrza. Ochrona powietrza stała się szczególnie ważna w ostatnich latach, kiedy to wiele państw stara się znacznie redukować tego typu zanieczyszczenia, tym samym ograniczając swój udział w ocieplaniu się klimatu



NATURALNE ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZEŃ


► wulkany (ok. 450 czynnych), z których wydobywają się m.in. popioły wulkaniczne i gazy (CO2 , SO2, H2S);

► pożary lasów, sawann i stepów (emisja CO2 , CO i pyłu);

► bagna wydzielające m.in. CH4, CO2 , H2 S, NH3;

► gleby i skały ulegające erozji, burze piaskowe (globalnie do 700 mln.t pyłów/rok);

► tereny zielone, z których pochodzą pyłki roślinne

ŹRÓDŁA ANTROPOGENICZNE (powstające w wyniku działalności człowieka):

► energetyczne - spalanie paliw;

► przemysłowe - procesy technologiczne w zakładach chemicznych, rafineriach, hutach, kopalniach i cementowniach;

► komunikacyjne - głównie transport samochodowy, ale także kołowy, wodny i lotniczy;

► komunalne - gospodarstwa domowe oraz gromadzenie i utylizacja odpadów i ścieków (np. wysypiska, oczyszczalnie ścieków).

Rodzaje zanieczyszczeń

► gazy i pary związków chemicznych, np. tlenki węgla (CO i CO2), siarki (SO2 i SO3) i azotu, amoniak (NH3), fluor, węglowodory (łańcuchowe i aromatyczne), a także ich chlorowe pochodne, fenole;

► cząstki stałe nieorganiczne i organiczne (pyły), np. popiół lotny, sadza, pyły z produkcji cementu, pyły metalurgiczne, związki ołowiu, miedzi, chromu, kadmu i innych metali ciężkich;

► mikroorganizmy - wirusy, bakterie i grzyby, których rodzaj lub ilość odbiega od składu naturalnej mikroflory powietrza;

► kropelki cieczy, np. kwasów, zasad, rozpuszczalników.


4 komentarze:

  1. Najgorszy smog jest dla nas obecnie. ciekawa jestem czy będzie coraz gorzej jak do tej pory czy jednak trochę się sytuacja poprawi. W każdym razie ja z maseczką się nie rozstaje poza domem https://zdrovi.pl/k/maski-antysmogowe/maski-antysmogowe-respro-techno/, jeśli mogę działać zapobiegawczo i się chronić to tak robię.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za link. Tak to prawda, nie wiemy czy będzie lepiej czy gorzej ze smogiem. Niby świadomość rośnie , ale zbyt mało się w tej kwestii dzieje. Debatują, robią pomiary, budują stacje pomiarowe na dzielnicach. Bez stacji pomiarowych widać i czuć co się dzieje z powietrzem. Z krajów europejskich najgorszym powietrzem może „pochwalić” się Polska i Bułgaria. Niestety większość ludzi ma niską świadomość ekologiczną. Ścieki z gospodarstw domowych i małych zakładów produkcyjnych nielegalnie odprowadzane są do zbiorników wodnych, śmieci wyrzucane do lasu lub palone w piecach i kotłach centralnego ogrzewania. Najczęściej kupują najtańszy węgiel, który jest bardzo zanieczyszczony, zwłaszcza siarką, jest też mało kaloryczny i dlatego trzeba spalić go znacznie więcej, a to oznacza większe zanieczyszczenie powietrza. Na stan powietrza w Polsce wpływają także czynniki niezależne. Zaliczyć można do nich ukształtowanie terenu. Miejscowości położone w nieckach mają bardziej zanieczyszczone powietrze niż miejscowości położone na nizinach, ponieważ brak w nich naturalnej cyrkulacji powietrza. Drugim czynnikiem powodującym powstanie smogu jest mgła. Krople pary wodnej łączą się z zanieczyszczeniami i długo utrzymują nad danym obszarem, a potem osadzają się na powierzchni. I wreszcie ostatni czynnik, to coraz więcej dni z bezwietrzną pogodą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za link. Tak to prawda, nie wiemy czy będzie lepiej czy gorzej ze smogiem. Niby świadomość rośnie , ale zbyt mało się w tej kwestii dzieje. Debatują, robią pomiary, budują stacje pomiarowe na dzielnicach. Bez stacji pomiarowych widać i czuć co się dzieje z powietrzem. Z krajów europejskich najgorszym powietrzem może „pochwalić” się Polska i Bułgaria. Niestety większość ludzi ma niską świadomość ekologiczną. Ścieki z gospodarstw domowych i małych zakładów produkcyjnych nielegalnie odprowadzane są do zbiorników wodnych, śmieci wyrzucane do lasu lub palone w piecach i kotłach centralnego ogrzewania. Najczęściej kupują najtańszy węgiel, który jest bardzo zanieczyszczony, zwłaszcza siarką, jest też mało kaloryczny i dlatego trzeba spalić go znacznie więcej, a to oznacza większe zanieczyszczenie powietrza. Na stan powietrza w Polsce wpływają także czynniki niezależne. Zaliczyć można do nich ukształtowanie terenu. Miejscowości położone w nieckach mają bardziej zanieczyszczone powietrze niż miejscowości położone na nizinach, ponieważ brak w nich naturalnej cyrkulacji powietrza. Drugim czynnikiem powodującym powstanie smogu jest mgła. Krople pary wodnej łączą się z zanieczyszczeniami i długo utrzymują nad danym obszarem, a potem osadzają się na powierzchni. I wreszcie ostatni czynnik, to coraz więcej dni z bezwietrzną pogodą.

    OdpowiedzUsuń
  4. Są to oczywiście bardzo ważne sprawy i ja jeszcze chcę powiedzieć, że na pewno dla wielu osób niezwykle ważne są również specjalistyczne analizy środowiskowe. Wiem z doświadczenia, że takie rzeczy jest w stanie wykonać firma http://eco-expert.eu/ i na pewno dobrze jest się na tym skupić.

    OdpowiedzUsuń

TEMATY NA TOPIE

RELAX - AFIRMACJE - MUZYKA

KATEGORIE

AFIRMACJE AFIRMACJE ZDROWIA AFORYZMY / SENTENCJE / DOBRE MYŚLI BAKTERIE BÓLE GŁOWY CENNE SKŁADNIKI CHEMIA W ŻYWNOŚCI CIAŁO DANIA WEGAŃSKIE DANIA Z MAKARONU DANIA ZE STRĄCZKÓW DESERY/CIASTA DIETY DLA ZDROWIA DIETY LECZNICZE DIETY NA DOBRY HUMOR DIETY NA URODĘ DIETY ODCHUDZAJĄCE DIETY PRODUKTOWE DIETY ROZDZIELNE DIETY ROZGRZEWAJĄCE DIETY ZASADOWE DOMOWA APTECZKA DOMOWE KISZONKI DOMOWE KOSMETYKI DOMOWE PRZETWORY DOMOWE SPOSOBY NA EKOLOGIA ELEKTROSMOG ELEKTROŚMIECI FLAWONOIDY FRUKTOZA GOFRY GREEN FOODS HERBATKI / NAPARY KAWA ZBOŻOWA KOKTAJLE / SMOOTHIES KWASY TŁUSZCZOWE LAMPA SOLNA MASECZKI MEDYTACJA MINERAŁY MLEKO ROŚLINNE MLEKO ZWIERZĘCE MŁODY JĘCZMIEŃ MUDRY NA SUROWO / RAW NALEŚNIKI NAPOJE NAPOJE/KOKTAJLE NASZE ZDROWIE ODKWASZENIE ORGANIZMU ODPORNOŚĆ OLEJ KOKOSOWY OLEJ KONOPNY OLEJ LNIANY OLEJE ROŚLINNE OLEJKI NATURALNE OLIWA Z OLIWEK ORZECHY/NASIONA OSTROPEST PLAMISTY OWOCE PASTY PASTY/SMAROWIDŁA PESTO / SOSY PIEROGI / KLUSKI PORADNIK DOMOWY POWIETRZE PRZEPISY RAW FOOD RELAKS / HARMONIA RYBY SAŁATKI/SURÓWKI SAMOUZDRAWIANIE SERY/SERKI/TWAROGI SIŁA UMYSŁU SKÓRA SMACZNE PRZEPISY SOCZEWICA SOKI STREFA BÓLU STRES STYL ŻYCIA SUBSTANCJE SZKODLIWE SUPER ŻYWNOŚĆ SUPERFOOD SUROWE SOKI SYROP GLUKOZOWO-FRUKROZOWY ŚNIADANIA ŚWIADOMY ODDECH ŚWIAT ZWIERZĄT TRAN UKRYTA PRAWDA URODA WARZYWA WEGANIZM WEGETARIANIZM WĘGLOWODANY WITAMINY WITARIANIZM WŁOSY WODA WODA JONIZOWANA WODA LECZNICZA WODA STRUKTURALNA ZASADY ODŻYWIANIA ZATRUTE POWIETRZE ZDROWA WODA ZDROWA ŻYWNOŚĆ ZDROWE ODŻYWIANIE ZDROWE POWIETRZE ZDROWIE ZDROWY SEN ZIELONA ŻYWNOŚĆ ZIOŁA I PRZYPRAWY ZIOŁA W KUCHNI ZRÓB TO SAMA ZUPY ŻYWNOŚĆ GMO

ARTYKUŁY MIESIĄCA

ZNAJDZIESZ MNIE NA

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
LadyBonaFide. Obsługiwane przez usługę Blogger.