HERBATKA - NAPAR Z BAZYLII
1 łyżka suszonej bazylii na szklankę wody
lub 2 łyżki świeżej posiekanej bazylii na szklankę wody
Oddzielić liście bazylii od twardych łodyżek lub łodyżki posiekać. Jeżeli stosujecie suszoną bazylię, należy zmiażdżyć dodatkowo w moździerzu lub w dłoniach. Dzięki temu uwolnią się olejki z jej liści. Posiekaną lub zgniecioną bazylię włożyć do garnuszka i zalej 1 szklanką wody. Zagotuj i zgaś ogień, gdy tylko zobaczysz, że woda zaczyna wrzeć.
Wodę z bazylią odstawić do zaparzenia na 10 - 20 minut. Następnie przecedzić napar i przelać szklanki lub dzbanka. Pijcie jeszcze ciepły lub ostudzony do temperatury pokojowej.
NAPÓJ Z MIĘTY I BAZYLII NA ZMĘCZENIE I DEPRESJĘ
Mięta i bazylia są roślinami, które odświeżają i dodają energii. Ich mocne aromaty mają korzystny wpływ na mózg. Z powodzeniem usuwają negatywne stany umysłu. Gdy dopadnie Was zmęczenie. Taki aromatyczny i zdrowy napój z mięty i bazylii jest doskonały na zmęczenie umysłu przy pracy umysłowej. Ja taki napój latem piję w pracy ze świeżej mięty, gałązek bazylii z własnego mini ogródka i plasterka cytryny dla dodatkowego orzeźwienia.
Gotujemy wodę, gdy woda zacznie się zagotowywać dodajemy zioła. Pogotować jeszcze 2 minuty i zgasić ogień. Nakryć naczynie pokrywką. Parzyć zioła 5-10 minut. Gdy zioła lekko ostygną można dodać plasterek cytryny i miód do smaku.
To doskonały napój dla tych, którzy wiecznie są zmęczeni, cierpią na depresję. Ci którzy zaangażowani są w długotrwałe lub intensywne intelektualne wyzwania, powinni po nią sięgać, kiedy tylko chcą. Herbata z bazylii jest również doskonała na problemy z układem oddechowym. Kiedy dopadnie cię przeziębienie i grypa zaparz od razu herbatę z bazylii. Dodaj odrobinę miodu, a szybciej postawi cię nogi.
WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE BAZYLII
Witaminy: witamina K, żelazo, wapń, witamina A
Bazylia jest wyśmienitym źródłem tych wszystkich witamin i składników odżywczych. Zawiera ona o wiele więcej składników mineralnych, na przykład kwasy tłuszczowe omega 3 oraz witaminę C.
Ochrona DNA
Liście bazylii zawierają szereg antyoksydantów oraz innych cudownych składników odżywczych, m.in. orientynę oraz wiceninę, które pochodzą z rodziny flawonoidów chroniących komórki oraz chromosomy przeciwko szkodliwemu działaniu promieniowania.
Działanie przeciwbakteryjne
Działanie przeciwbakteryjne bazylii zawdzięcza ona olejkom eterycznym takim jak estragol, linalol, cyneol, eugenol, sabinen, mircen oraz limonen. Olejki te pozyskiwane są z liści bazylii i pomagają one zabijać kilka rodzajów szkodliwych bakterii, które są odporne na popularne antybiotyki.
Działanie przeciwzapalne
Eugenol, jeden z olejków eterycznych występujących w bazylii, pomaga blokować enzym COX, który blokowany jest także przez aspirynę i ibuprofen. Bazylia posiada więc działanie przeciwzapalne.
DO CZEGO UŻYWAĆ BAZYLIĘ
► Ja dodaję świeże liście bazylii z moich doniczek do sosu sałatkowego, sałatki warzywnej, do sałatki z pomidorów, do pomidorów duszonych, do pesto ziołowego z pietruszki, koperku i bazylii, sosu do makaronów, do zupy krem z pomidorów i brokułów, ziołowej herbaty, do porannego koktajlu warzywno - owocowego. Doskonała jest też oliwa smakowa z bazylią własnej roboty :)
Bazylia nie tylko doda potrawom smaku, lecz także zniszczy wszelkie mikroby w potrawach. Bazylia powinna być najlepiej świeża, wtedy zachowuje olejki eteryczne.
► Suszone liście również mają wiele zdrowotnych właściwości, jednak możesz spróbować wyhodować swoją własną bazylię w doniczce, aby móc korzystać z niej, kiedy jest świeża.
► Można dodać olejki eteryczne zawarte w bazylii do domowych środków czystości, jako odkażalnik.
► Można dodać olejki eteryczne zawarte w bazylii do domowych środków czystości, jako odkażalnik.
pozdrawiam serdecznie
Lady BonaFide
www.zdrowadieta.opole.pl
0 komentarze:
Prześlij komentarz