ZIOŁA I PRZYPRAWY - TRAWA CYTRYNOWA - WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Dziś kilka słów o trawie cytrynowej, której ostatnio cały czas używamy w naszej kuchni. 





Trawa cytrynowa zwana także palczatką cytrynową, (jej łacińska nazwa to cymbopogon citratus) pochodzi z Azji Południowo Wschodniej a uprawiana jest już prawie wszędzie. Można ją uprawiać w domowej doniczce na balkonie bądź w ogrodzie. Ważne by miała ciepło. Trawa cytrynowa jest uprawiana w Azji i krajach śródziemnomorskich.Wytwarzany z niej olejek ma zastosowanie w medycynie i w przemyśle perfumeryjnym.W Azji używa się jej do zup i przyrządzania napojów.Ceniona jest za pikantno-kwaśny smak z korzenną nutą.Można dodawać ją do herbaty lub zaparzać jako osobny napar.

RODZAJE TRAWY CYTRYNOWEJ

świeża:  importowana z Tajlandii. Można kupić w dużych marketach, pakowaną po kilkanaście – kilkadziesiąt sztuk lub w sklepach ekologicznych na wagę. Musi być świeża i jędrna, bo inaczej za dużo nam nie zostanie do gotowania. Mniej świeża trawę możemy namoczyć w wodzie na około 15-20 minut i wtedy odzyska jędrność. Świeżą trawę można ukorzenić i sadzonki posadzić sobie w ogrodzie.

mrożona: nieco bardziej aromatyczna niż świeża, dużo jędrniesza. Nie trzeba jej obierać, jest od razu gotowa do spożycia. Po rozmrożeniu robi się miękka i mało sprężysta, jednak nie przeszkadza to w gotowaniu. Używamy jej jak trawy świeżej – po ubiciu tłuczkiem nie ma jednak tak intensywnego aromatu.

marynowana: łatwa do przechowywana ale mniej aromayczna


suszona: cięte liście, czyli część, którą zazwyczaj odrzuca się gotując z trawą cytrynową. Jest używana do aromatyzowania herbatek.

Trawa cytrynowa to zioło, o podłużnych liściach, wyglądem przypominających trawę. Najbardziej aromatyczną częścią jest bulwa, którą należy rozgnieść, aby wydobyć całą głębię smaku i zapachu.  Jest świetnym dodatkiem do dań, którym chcemy nadać aromat bez kwasowości cytryny. Można dodać odrobinę do kompotu, naparu ziołowego, herbaty, lemoniady, dżemu i konfitur. Roślina ta ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Jej smakiem możemy doprawić potrawy mięsne, ryby, zupy, sałatki, desery czy też napoje. Części rośliny które najczęściej się wykorzystuje w kuchni to bulwy, które są najbardziej aromatyczne oraz liście. Jednym z najpopularniejszych sposobów jej użycia jest zmiażdżenie tłuczkiem bulwy. W procesie tym uwalniają się olejki eteryczne i aromaty. Takie zmiażdżone bulwy dokładamy do potraw by oddały swój smak. W polsce można spotkać jeszcze rozdrobniona i suszona wersję trawy cytrynowej lecz taką postać stosujemy głównie do aromatyzowania herbat bądź naparów. Świeżą trawę cytrynową można przechowywać w lodówce, szczelnie owiniętą nawet do 2-3 tygodni a zamrożoną znacznie dłużej. 




Trawa cytrynowa ma również pozytywny wpływ na nasz organizm. Jest bardzo bogata w liczne wartości odżywcze. Bywa stosowana jako środek pobudzający, wzmagający refleks i koncentrację. Pomaga jaśniej myśleć, wyostrza pamięć i likwiduje nerwice. Zioło to pomaga też przy problemach żołądkowych pobudzają soki trawienne. Ma działanie bakteriobójcze a dzięki niezwykłemu aromatowi działa odświeżająco i neutralizuje przykry zapach potu.




Trawa cytrynowa poza walorami kulinarnymi posiada też właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne.Działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.Najnowsze badania sugerują ,że posiada także właściwości przeciwnowotworowe-cyrtal znajdujący się w olejku tej rośliny w stężeniu uzyskiwanym uzyskiwanym w spożywanych napojach może wywoływać apoptozę niektórych komórek nowotworowych linii hematopoetycznych.

W Indiach wykorzystywana jest w leczeniu niestrawności i braku apetytu, a także jako lek przeciwkaszlowy, rozkurczowy, przeciwreumatyczny oraz antybakteryjny. W razie gorączki, napar z trawy cytrynowej działa napotnie. Chińczycy z kolei wierzą, że sporządzony na jej bazie napój pomaga w leczeniu bólów głowy i brzucha. To również delikatniejsza propozycja niż herbata z dodatkiem imbiru, który dla niektórych osób jest zbyt intensywny. 

Przygotowanie herbaty z trawą cytrynową jest niezwykle proste. Wystarczy zalać pociętą łodygę (około 1 łyżeczki) wrzątkiem (200 ml) i parzyć pod przykryciem przez około 20 minut. Można osłodzić herbatę miodem lub cukrem, który łagodzi jej nieco pikantny smak. Używając świeży produkt po zaparzeniu można wykorzystać go do przygotowania potraw z kuchni azjatyckiej. 

Trawa cytrynowa nie nadaje się do całorocznej uprawy w naszym klimacie. Dlatego najlepiej jest posadzić ją w sporej (3-5-cio litrowej) donicy.Latem świetnie czuje się w słonecznym miejscu w ogrodzie lub na tarasie,zimą natomiast należy umieścić ją w widnym pomieszczeniu w temperaturze 10-20 st.C. Trawa cytrynowa rośnie w kepach i osiąga do 80 cm wysokości.

Trawa cytrynowa jest bardzo łatwa w uprawie. Wystarczy posadzić ja w donicy i wystawić na balkon a na okres zimowy przenieść do domu. Jeśli posadzimy w ogrodzie należy po prostu przed zimą ja zerwać i wykorzystać lub zamrozić.




pozdrawiam
LadyBonaFide
www.zdrowadieta.opole.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

TEMATY NA TOPIE

RELAX - AFIRMACJE - MUZYKA

KATEGORIE

AFIRMACJE AFIRMACJE ZDROWIA AFORYZMY / SENTENCJE / DOBRE MYŚLI BAKTERIE BÓLE GŁOWY CENNE SKŁADNIKI CHEMIA W ŻYWNOŚCI CIAŁO DANIA WEGAŃSKIE DANIA Z MAKARONU DANIA ZE STRĄCZKÓW DESERY/CIASTA DIETY DLA ZDROWIA DIETY LECZNICZE DIETY NA DOBRY HUMOR DIETY NA URODĘ DIETY ODCHUDZAJĄCE DIETY PRODUKTOWE DIETY ROZDZIELNE DIETY ROZGRZEWAJĄCE DIETY ZASADOWE DOMOWA APTECZKA DOMOWE KISZONKI DOMOWE KOSMETYKI DOMOWE PRZETWORY DOMOWE SPOSOBY NA EKOLOGIA ELEKTROSMOG ELEKTROŚMIECI FLAWONOIDY FRUKTOZA GOFRY GREEN FOODS HERBATKI / NAPARY KAWA ZBOŻOWA KOKTAJLE / SMOOTHIES KWASY TŁUSZCZOWE LAMPA SOLNA MASECZKI MEDYTACJA MINERAŁY MLEKO ROŚLINNE MLEKO ZWIERZĘCE MŁODY JĘCZMIEŃ MUDRY NA SUROWO / RAW NALEŚNIKI NAPOJE NAPOJE/KOKTAJLE NASZE ZDROWIE ODKWASZENIE ORGANIZMU ODPORNOŚĆ OLEJ KOKOSOWY OLEJ KONOPNY OLEJ LNIANY OLEJE ROŚLINNE OLEJKI NATURALNE OLIWA Z OLIWEK ORZECHY/NASIONA OSTROPEST PLAMISTY OWOCE PASTY PASTY/SMAROWIDŁA PESTO / SOSY PIEROGI / KLUSKI PORADNIK DOMOWY POWIETRZE PRZEPISY RAW FOOD RELAKS / HARMONIA RYBY SAŁATKI/SURÓWKI SAMOUZDRAWIANIE SERY/SERKI/TWAROGI SIŁA UMYSŁU SKÓRA SMACZNE PRZEPISY SOCZEWICA SOKI STREFA BÓLU STRES STYL ŻYCIA SUBSTANCJE SZKODLIWE SUPER ŻYWNOŚĆ SUPERFOOD SUROWE SOKI SYROP GLUKOZOWO-FRUKROZOWY ŚNIADANIA ŚWIADOMY ODDECH ŚWIAT ZWIERZĄT TRAN UKRYTA PRAWDA URODA WARZYWA WEGANIZM WEGETARIANIZM WĘGLOWODANY WITAMINY WITARIANIZM WŁOSY WODA WODA JONIZOWANA WODA LECZNICZA WODA STRUKTURALNA ZASADY ODŻYWIANIA ZATRUTE POWIETRZE ZDROWA WODA ZDROWA ŻYWNOŚĆ ZDROWE ODŻYWIANIE ZDROWE POWIETRZE ZDROWIE ZDROWY SEN ZIELONA ŻYWNOŚĆ ZIOŁA I PRZYPRAWY ZIOŁA W KUCHNI ZRÓB TO SAMA ZUPY ŻYWNOŚĆ GMO

ARTYKUŁY MIESIĄCA

ZNAJDZIESZ MNIE NA

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
LadyBonaFide. Obsługiwane przez usługę Blogger.