Każdego roku w krajach rozwiniętych wyrzucanych jest około 50 milionów ton elektrośmieci: komputerów, telewizorów telefonów komórkowych i sprzętu AGD. 75% z tych odpadów znika z oficjalnych rejestrów recyklingowych, wiele z nich ląduje na nielegalnych rynkach w krajach Trzeciego Świata, gdzie zanieczyszcza środowisko. W Ghanie dzieci bawią się demontując złomowane urządzenia elektroniczne pełne toksycznych substancji.
W dzisiejszych czasach elektrośmieci stają się problemem spędzającym sen z powiek ekologom. Jeszcze kilka lat temu produkowaliśmy znacznie mniej tego typu odpadów. W przeciętnym gospodarstwie domowym sprzęt elektryczny i elektroniczny wymieniało się średnio raz na kilkanaście lat. Dzisiaj, wielu z nas decyduje się na kupno lub zmianę urządzeń elektrycznych i elektronicznych nawet co sezon.
CO TO SA ELEKTROŚMIECI - ELEKTROODPADY ?
Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi zużyte, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie.
Elektro-odpady nie mogą być wyrzucane łącznie z innymi odpadami ponieważ zawierają liczne substancje szkodliwe oraz trujące. Zasady postępowania z elektro-odpadami i prowadzenia ich odzysku regulowane są przez przepisy krajowe i unijne.
Wielkogabarytowe urządzenia AGD: chłodziarki, lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki elektryczne, piekarniki, grzejniki elektryczne oraz klimatyzatory i wentylatory
Małogabarytowe urządzenia AGD: odkurzacze, maszyny dziewiarskie, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery, młynki do kawy, noże elektryczne, suszarki, depilatory, golarki, zegarki oraz wagi
Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny: komputery, drukarki, laptopy, kopiarki, kalkulatory, faksy, terminale, aparaty telefoniczne - tradycyjne i komórkowe
Sprzęt RTV: radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery, video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze i instrumenty muzyczne
Sprzęt oświetleniowy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze oraz żyrandole
Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertarki, piły, maszyny do szycia , narzędzia do obróbki drewna i metalu, narzędzia do nitowania, skręcania, spawania, lutowania, rozpylania oraz kosiarki
Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy: kolejki elektryczne, tory wyścigowe, gry video, kieszonkowe gierki, komputerowo sterowane urządzenia do ćwiczeń sportowych, automaty na żetony
Przyrządy medyczne: sprzęt do dializoterapii, radioterapii, badań kardiologicznych, wentylacji płuc, zamrażarki laboratoryjne, testery płodności i inne elektryczne urządzenia medyczne
Przyrządy do kontroli: czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, urządzenia pomiarowe i panele kontrolne
Automaty do wydawania: napojów, słodyczy oraz bankomaty
SZKODLIWE ZWIĄZKI W ELEKTROŚMIECIACH
►Rtęć jest zawarta w niektórych świetlówkach. Jest to metal bardzo szkodliwy, który po przeniknięciu do organizmu powoduje uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, i koordynacji ruchów, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych.
Pozdrawiam
Lady BonaFide
www.zdrowadieta.opole.pl
►Rtęć jest zawarta w niektórych świetlówkach. Jest to metal bardzo szkodliwy, który po przeniknięciu do organizmu powoduje uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, i koordynacji ruchów, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych.
►Ołów jest wykorzystywany w elektronice jako składnik stopów lutowniczych i szkła kineskopowego.
Ma właściwości toksyczne i rakotwórcze. Wchłonięty do organizmu, najpierw dostaje się z krwią do wątroby, płuc, serca i nerek, potem gromadzi się w skórze i mięśniach. Ostatecznie kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik.
Ma właściwości toksyczne i rakotwórcze. Wchłonięty do organizmu, najpierw dostaje się z krwią do wątroby, płuc, serca i nerek, potem gromadzi się w skórze i mięśniach. Ostatecznie kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik.
►Związki bromu stosowane są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
►Chrom stosuje się do powlekania elementów metalowych, aby je chronić przed korozją. Pierwiastek jest też zawarty w luminoforze lamp kineskopowych. Zatrucie chromem objawia się zaburzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego, chorobami skóry i alergią.
►Kadm jest obecny w akumulatorach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek i funkcje rozrodcze, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację kości.
►Nikiel, gdy się przedostanie do organizmu w dużym stężeniu, uszkadza błony śluzowe, obniża poziom magnezu oraz cynku w wątrobie, powoduje zmiany w szpiku kostnym oraz może się przyczyniać do zmian nowotworowych.
►PCB (związki chemiczne) pełnią w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące. Po przedostaniu się do organizmu zalegają w tkance tłuszczowej, powodując m.in.. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne.
►R-12, czyli freon, to gaz syntetyczny zawarty w klimatyzatorach i lodówkach, w których pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, nadal jednak można go znaleźć w starszym sprzęcie.
►Azbest jest używany w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, m.in.. ze względu na właściwości izolacyjne. Jest jednak przyczyną wielu groźnych chorób, np. pylicy azbestowej, raka płuc i nowotworu międzybłoniaka opłucnej.
źródło:
Fundacja Nasza Ziemia http://www.naszaziemia.pl/
http://www.eko-samorzadowiec.pl/
http://www.eko-samorzadowiec.pl/
Pozdrawiam
Lady BonaFide
www.zdrowadieta.opole.pl
Na pewno wszystkie śmieci mają spory wpływ na środowisko, elektrośmieci to juz tym bardziej. Niestety niewiele osób wie, że nie można ich po prostu wyrzucić do kosza. Firmy takie jak ekokompan.pl skupują elektrośmieci i poddają je odpowiedniemu recyklingowi, utylizacji
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie zostało to napisane.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.
OdpowiedzUsuń