UKRYTA PRAWDA - CHEMIA W ŻYWNOŚCI / E - DODATKI / SZTUCZNE SŁODZIKI grupa E900



W obecnych czasach, modne stają się bezcukrowe napoje oraz rózne preparaty dietetyczne, w tym odżywki dla sportowców, odzywki dla dzieci, w których w miejsce cukru stołowego czy syropów glukozowo-fruktozowych wprowadza się syntetyczne substancje słodzące. W prasie i internecie pojawiają się informacje związane z podejrzewaną szkodliwością niektórych substancji słodzących. Są one dopuszczana do stosowania w środkach spożywczych i lekach.


Jednak powszechnie dodawane do żywności sztuczne substancje słodzące - zamienniki cukru mają bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm. Obecnie ilość większości substancji słodzących w produktach jest ograniczona przez prawo europejskie. Również przy spożyciu indywidualnym produktów słodzonych i słodzików zaleca się raczej stosowanie ich z umiarem lub wcale. Wraz z rozwojem badań słodziki budzą bowiem coraz więcej wątpliwości. Dotyczy to m.in. popularnej niegdyś sacharyny, która ze względu na potencjalnie rakotwórcze działanie jest wycofywana z rynku. Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć długotrwałych skutków stosowania słodzików.

Stosowanie niektórych substancji słodzących zamiast cukru w produktach nie wynika z ich wyższości ale są po prostu  dla producenta tańsze w użyciu masowym. 



Czym są sztuczne słodziki ? To substancje, które mają nadać słodki smak jednak nie zawierać znacznej ilości kalorii. 

► Aspartamu nie wolno podgrzewać powyżej 100°C – powstają wtedy szkodliwe związki i pojawia się metaliczny posmak. Nie mogą go używać kobiety ciężarne i chorzy na fenyloketonurie, gdyż zawiera w swym składzie aminokwas fenyloalanine.

► Acesulfam K natomiast uznawany jest za najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny środek słodzący. Może być stosowany zarówno w produktach zimnych, jak i do słodzenia herbaty czy kawy. Acesulfam w połączeniu z aspartamem szybciej daje słodki smak, przez co w mieszance można użyć ich mniej.

E 950 acesulfam K (acesulfam potasowy)
To syntetyczny słodzik, heterocykliczny związek chemiczny stosowany jako słodzik około 150 razy słodszy od sacharozy. Wzmacnia również smak i zapach. W temperaturze pokojowej związek ten występuje w postaci białych kryształów, rozpuszczalnych w wodzie. Odporny na temperaturę sterylizacji oraz pieczenia chleba. Szybko wywołuje krótkotrwałe odczucie słodkości. Występuje pod symbolem E950 i jest naprawdę powszechnie stosowany zwłaszcza w produktach, w których umieszcza się  napis BEZ CUKRU - SUGAR FREE. Taki napis gwarantuje większą sprzedaż produktu !!!  Posiadają go niskokaloryczne produkty spożywcze, w tym guma do żucia. Acesulfam znajduje się także w produktach do higieny jamy ustnej - pasty do zębów, płyny do płukania ust. 

Dopuszczalna dzienna dawka jaką można bez żadnych negatywnych skutków zdrowotnych ciągu doby  wynosi do 9 - 15mg na kg masy ciała*, czyli biorąc pod uwagę potencjał słodzący jest to dawka raczej wysoka (słodkością odpowiada mniej więcej 150 - 250g cukru stołowego. Jest uważany za nieszkodliwy, ale niektórzy naukowcy twierdza, że testy bezpieczeństwa nie były dobrze przeprowadzone i produkt został dopuszczony do użycia w przemyśle spożywczym. Istnieje też informacja, że spożywany w nadmiernych ilościach, może prowadzić do chorób układu nerwowego, raka płuc, białaczki, nadpobudliwość, bóle głowy, odnotowano także przypadki chorób układu oddechowego i nowotwory u zwierząt.


►  E 951 aspartam 
To syntetyczna substancja słodząca, znacznie słodsza od cukru. aspartam – jest około 200 razy słodszy od cukru i ma znacznie mniejszą zawartość kaloryczną, nie posiadająca wartości odżywczych. to także substancja słodząca i wzmacniacz smaku i zapachu. Wiadomo  już o jego szkodliwym działaniu na organizm, jednak nadal producenci żywności umieszczają go w niskokalorycznych produktach spożywczych np.  gumie do żucia, napojach dietetycznych, kawie rozpuszczalnej, nawet w niektórych przeznaczonych dla dzieci. Maksymalna dzienna dawka to 40 mg na kilogram masy ciała. Jeden z bardziej kontrowersyjnych dodatków do żywności. Przy nadmiernym spożyciu jest posądzany o powodowanie raka mózgu, płuc i piersi, ponadto białaczki i chorób układu nerwowego. Osoby chore na fenyloketonurię nie powinny w ogóle używać aspartamu. Stosowany jest nawet w lekarstwach. Kobiety w ciąży powinny wystrzegać się tego słodzika.  Niewskazany dla osób w wrażliwym przewodem pokarmowym. 


Występowanie: napoje bez cukru, dietetyczne produkty mleczne, soki owocowe bez cukru, desery bez cukru, wybory cukiernicze, piwa bezalkoholowe, dżemy, marmolady, musztardy, galaretki, sosy, konserwy rybne, pieczywo, płatki zbożowe;

Działanie: ten słodzik powoduje bóle głowy, depresję, zmęczenie, nadpobudliwość, agresję, migrenę, zawroty głowy, może powodować białaczkę, choroby układu nerwowego, raka płuc, raka piersi.

► E 952 cyklaminian sodu 
To syntetyczna substancja słodząca, w testach na zwierzętach podawanie dużych dawek najpierw doprowadziło do powstania nowotworu lecz nowsze badania tego nie potwierdziły. Pojawiły się również informację, że częste stosowanie może doprowadzić do pogorszenia zdrowia przy takich chorobach jak Parkinson, epilepsja. Dopuszczalne dzienne spożycie to 11 mg na kilogram masy ciała. Ze względu na powyższe informacje, mimo że nie do końca pewne, lepiej znacznie ograniczyć jego stosowanie a najlepiej wykluczyć.

► E 953 izomaltoza 
To sztuczna niskokaloryczna substancja słodząco zagęszczająca stosowana jako słodzik. 
Występowanie: Izomaltoza dodawana jest do bezalkoholowych napojów bez dodatku cukru, dietetycznych produktów mlecznych, soków owocowych o obniżonej kaloryczności, deserów, wyrobów cukierniczych, cukierków, gumy do żucia, piwa bezalkoholowego, dżemów, marmolad, galaretek, wafli, pieczywa, śniadaniowych przetworów zbożowych, musztardy, sosów i likierów. Dzienna dopuszczalna dawka to 50 g. Izomaltoza zaliczana jest do substancji nieszkodliwych. 
Działanie: Nadmiar tego środka powyżej 20 g jednorazowo może prowadzić do biegunki i podrażnień żołądka. 


► E 954 sacharyna  
Występuje jako sacharynian sodu, potasu i wapnia.  To sztuczny słodzik, słodszy od cukru. Sacharyna jest 300-500 razy słodsza niż cukier, ale ma lekko gorzki smak.  Ma nie powodować próchnicy i nie posiada własności odżywczych. Dodawany jest do wielu produktów spożywczych np. deserów, wyrobów cukierniczych, napojów bezalkoholowych czy produktów dietetycznych. Ta substancja słodzona często spotykana jest również w dietetycznych napojach bezalkoholowych oraz w niektórych preparatach farmaceutycznych. Maksymalna dzienna dawka spożycia do 5 mg na kilogram masy ciała.  W latach 60 i 70 był uznawany za rakotwórczy i w niektórych państwach zakazany (np. Kanadzie) natomiast w USA wymagano podawania informacji na produktach o możliwym działaniu rakotwórczym (nowotwór pęcherza). Kolejne badania nie dały jednak jednoznacznej odpowiedzi. Jak dla mnie nie warto ryzykować i lepiej nie spożywać.


Występowanie: napoje bez cukru, dietetyczne produkty mleczne, soki owocowe bez cukru, desery bez cukru, wybory cukiernicze, piwa bezalkoholowe, dżemy, marmolady, musztardy, galaretki, sosy, konserwy rybne, pieczywo, płatki zbożowe; jako dodatek do produktów dla dietetyków;

Działanie: może powodować nowotwory pęcherza.

► E 955 sukraloza 
To słodzik niedostarczający kalorii do organizmu, sam w sobie nie jest niebezpieczny ale rozkłada się w organizmie na toksyczne chloroglukozę i chlorofruktozę. Podobną są one niebezpieczne ale w większych ilościach niż spożywane przez człowieka. Nadmierna ilość może powodować kurczenie się grasicy, powiększenie nerek i wątroby.

Słodziki zyskały ogromną popularność na rynku spożywczym,  ale w nadmiernej ilości mogą być szkodliwe dla organizmu i wywołują różne skutki uboczne. Dlatego też rezygnując z cukru na rzecz słodzików warto zachować zdrowy rozsądek. Najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie cukru i sztucznych - syntetycznych słodzików - produktami słodzącymi naturalnego pochodzenia np. syrop z agawy, miód, syrop z orkiszu, syrop jęczmienny, ryżowy, klonowy, syrop z winogron i jabłek, ksylitol - cukier brzozowy, stewia. Jednak każdy rodzaj cukru i słodu należy dawkować rozsądnie, nie przesadzać ze spożywaniem. 


Jeszcze kilka lat temu według zaleceń WHO maksymalna dzienna dawka cukrów dodanych (added sugar) w diecie 2000 kcal wynosiła 50 g, czyli ok. 10 łyżeczek. W tej chwili norma podawana przez WHO spadła już o połowę (25 g, co ma stanowić maksymalnie 10% kalorii). American Heart Foundation rekomenduje nie więcej niż:
36 g (9 łyżeczek) w codziennej diecie mężczyzn
20 g (5 łyżeczek) w diecie kobiet

12 g (3 łyżeczki) w przypadku dzieci 

3 - 5 łyżeczek to niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że w przetworzonej żywności cukier ukrywa się niemal wszędzie. Jak łatwo przekroczyć te normy? wystarczy spojrzeć na etykiety produktów spożywczych. 

W ciągu jednego dnia przeciętne polskie dziecko potrafi zjeść 10-krotnie więcej cukru, niż podaje norma.  To ponad pół szklanki cukru w czystej postaci dziennie !

Źródło:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24965331
http://www.foodexpert.pl/artykul/95,substancje-slodzace-sztuczne
https://pl.wikipedia.org/wiki/Substytuty_cukru
http://portal.abczdrowie.pl/dzienne-zapotrzebowanie-na-weglowodany
Borawska; Słodziki - czy na pewno są bezpieczne? ; moja cukrzyca.org



Pozdrawiam
Lady BonaFide
www.zdrowadieta.opole.pl

3 komentarze:

  1. Polecam aplikację E dodatki do żywności.
    https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.artmetic.edodatki

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, ciekawe rzeczy, będę zaglądać i czytać. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

TEMATY NA TOPIE

RELAX - AFIRMACJE - MUZYKA

KATEGORIE

AFIRMACJE AFIRMACJE ZDROWIA AFORYZMY / SENTENCJE / DOBRE MYŚLI BAKTERIE BÓLE GŁOWY CENNE SKŁADNIKI CHEMIA W ŻYWNOŚCI CIAŁO DANIA WEGAŃSKIE DANIA Z MAKARONU DANIA ZE STRĄCZKÓW DESERY/CIASTA DIETY DLA ZDROWIA DIETY LECZNICZE DIETY NA DOBRY HUMOR DIETY NA URODĘ DIETY ODCHUDZAJĄCE DIETY PRODUKTOWE DIETY ROZDZIELNE DIETY ROZGRZEWAJĄCE DIETY ZASADOWE DOMOWA APTECZKA DOMOWE KISZONKI DOMOWE KOSMETYKI DOMOWE PRZETWORY DOMOWE SPOSOBY NA EKOLOGIA ELEKTROSMOG ELEKTROŚMIECI FLAWONOIDY FRUKTOZA GOFRY GREEN FOODS HERBATKI / NAPARY KAWA ZBOŻOWA KOKTAJLE / SMOOTHIES KWASY TŁUSZCZOWE LAMPA SOLNA MASECZKI MEDYTACJA MINERAŁY MLEKO ROŚLINNE MLEKO ZWIERZĘCE MŁODY JĘCZMIEŃ MUDRY NA SUROWO / RAW NALEŚNIKI NAPOJE NAPOJE/KOKTAJLE NASZE ZDROWIE ODKWASZENIE ORGANIZMU ODPORNOŚĆ OLEJ KOKOSOWY OLEJ KONOPNY OLEJ LNIANY OLEJE ROŚLINNE OLEJKI NATURALNE OLIWA Z OLIWEK ORZECHY/NASIONA OSTROPEST PLAMISTY OWOCE PASTY PASTY/SMAROWIDŁA PESTO / SOSY PIEROGI / KLUSKI PORADNIK DOMOWY POWIETRZE PRZEPISY RAW FOOD RELAKS / HARMONIA RYBY SAŁATKI/SURÓWKI SAMOUZDRAWIANIE SERY/SERKI/TWAROGI SIŁA UMYSŁU SKÓRA SMACZNE PRZEPISY SOCZEWICA SOKI STREFA BÓLU STRES STYL ŻYCIA SUBSTANCJE SZKODLIWE SUPER ŻYWNOŚĆ SUPERFOOD SUROWE SOKI SYROP GLUKOZOWO-FRUKROZOWY ŚNIADANIA ŚWIADOMY ODDECH ŚWIAT ZWIERZĄT TRAN UKRYTA PRAWDA URODA WARZYWA WEGANIZM WEGETARIANIZM WĘGLOWODANY WITAMINY WITARIANIZM WŁOSY WODA WODA JONIZOWANA WODA LECZNICZA WODA STRUKTURALNA ZASADY ODŻYWIANIA ZATRUTE POWIETRZE ZDROWA WODA ZDROWA ŻYWNOŚĆ ZDROWE ODŻYWIANIE ZDROWE POWIETRZE ZDROWIE ZDROWY SEN ZIELONA ŻYWNOŚĆ ZIOŁA I PRZYPRAWY ZIOŁA W KUCHNI ZRÓB TO SAMA ZUPY ŻYWNOŚĆ GMO

ARTYKUŁY MIESIĄCA

ZNAJDZIESZ MNIE NA

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Vegespot.pl - Przepisy wegetariańskie
LadyBonaFide. Obsługiwane przez usługę Blogger.